Inne

29.06.2013 aktualizacja 19.07.2016

Izabella Cywińska honorowym obywatelem Poznania

Izabella Cywińska otrzymała w sobotę honorowe obywatelstwo miasta Poznania w „uznaniu wybitnych osiągnięć i zasług dla miasta oraz kultury narodowej”. Nadanie tytułu nastąpiło podczas uroczystej rady miasta, zorganizowanej z okazji imienin patronów Poznania.

Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz przekonywał: „Pani dyrektor reaktywowała 40 lat temu Teatr Nowy, zbudowała jego renomę, a można rzec, że nawet legendę. (…) Rola przedstawienia pt. Oskarżony: Czerwiec `56 była niewątpliwie duża, ponieważ ten spektakl budował świadomość poznaniaków w tamtym czasie, ale też jego skutki były jedyne w swoim rodzaju. Ceną, którą poniosła za to przedstawienie, było internowanie na początku stanu wojennego. To nieczęsty przypadek w Polsce, że premiera spektaklu ma tak nieprzewidywalne i daleko idące skutki (…). Wielu poznaniaków na hasła: „Poznań” i „teatr” odpowie: „nowy”, „Cywińska”.

Izabella Cywińska nie kryła wzruszenia. „To wydarzenie nie jest rzeczą zwyczajną. Urodziłam się w Lwowie, ale w tej chwili czuję się, jakbym urodziła się w Poznaniu. (…) To moment, w którym przypominam sobie te 16 lat, gdy byłam dyrektorem muzeum. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie” - powiedziała w czasie uroczystości Cywińska.

Podczas sesji rady wyróżniono także zasłużonych poznaniaków - prof. Jacka Wachowiaka, dr Czesława Cybulskiego, Ewę Mielcarek oraz Janusza Pałubickiego.

Izabella Cywińska w latach 1970-73 była dyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W 1973 r. reaktywowała Teatr Nowy w Poznaniu, w którym w 1981 r. wyreżyserowała spektakl "Oskarżony: Czerwiec `56".

Od września 1989 r. do grudnia 1990 r. była ministrem kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Od 1990 do 1994 r. była prezesem Fundacji Kultury, a w latach 1992-194 zasiadała w prezydenckiej Radzie ds. kultury. Po śmierci Gustawa Holoubka objęła obowiązki dyrektora artystycznego Teatru Ateneum w Warszawie, który prowadziła w latach 2008-11.

Cywińska jest 27. honorowym obywatelem Poznania. Wcześniej w tym gronie znaleźli się m.in. papież Jan Paweł II, Stefan Stuligrosz, Wanda Błońska i Gerard Labuda, Margaret Thatcher, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Hanna Suchocka. (PAP)

mat/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL