43 mln osób uczestniczyło w wydarzeniach związanych z programem Niepodległa, którego głównym celem było wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków - poinformował w poniedziałek wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Realizowany od 2017 roku program Niepodległa kończy się w 2022 roku.
"Uznaliśmy, że szereg rocznic związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości i budowaniem tamtego państwa rozciąga się w czasie. Dosyć ambitny budżet został wyznaczony na ten program, wyniósł prawie 250 mln zł. Zasadnicza część budżetu została skonsumowana na najważniejszy rok 2018. Powołaliśmy biuro operacyjne Niepodległa do realizacji dużej części projektów" - mówił Sellin, podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach (Warmińsko-mazurskie).
Wskazał, że realizacja programu została poprzedzona wnikliwymi badaniami, które miały odpowiedzieć na pytania: jaki stosunek mają Polacy do własnego państwa, do historii, do kultury, do postaci historycznych, do powodów do świętowania.
"Wyszło nam z tych badań m.in. i to, że Polacy chcą uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach związanych ze świętami państwowymi, patriotycznymi tylko oczekują oferty. Chcą więc uczestniczyć nie tylko przez oglądanie telewizji albo obserwowanie centralnych uroczystości w Warszawie ale chcą też brać udział w wydarzeniach w pobliżu swojego miejsca zamieszkania" - wyjaśnił Sellin.
Dodał, że dlatego program zaplanowano tak, by różnego rodzaju ciekawe inicjatywy instytucji kultury, samorządu, organizacji pozarządowych można było sfinansować poprzez konkursy grantowe.
Jak podkreślił, "głównym celem programu Niepodległa było wzmocnienie wspólnoty obywatelskiej Polaków". "Badania wskazały, że Polacy mają pewien kłopot z poczuciem wspólnoty obywatelskiej a zwłaszcza z poczuciem utożsamiania się z własnym państwem, jego strukturami i uznaniem, że państwo jest dobrem" - mówił. "Wynika to z historii, bo bardzo często Polacy żyli w państwach opresyjnych, w państwach sobie obcych" - dodał.
"Założeniem było, iż w przedsięwzięciach kulturalnych realizowanych poprzez instytucje podległe ministerstwu będzie uczestniczyć niecały milion osób. Natomiast uczestniczyły do 2021 na żywo i w formie wirtualnej 43 mln osób. Planowaliśmy, że wydarzeniach historycznych organizowanych przez biuro Niepodległa odbędzie się 1100 przedsięwzięć natomiast zrealizowano 10 tysięcy wydarzeń"- podkreślił wiceminister Sellin.
Około 800 przedsięwzięć odbyło się zagranicą, gdzie operatorem był Instytut Mickiewicza.
Wiceszef resortu kultury ocenił, że "po zrealizowaniu takiego dużego programu warto pomyśleć o kolejnym o charakterze historycznym". "Przed nami wspaniałe okrągłe rocznice związane z historią Polski przedrozbiorowej" - przypomniał. (PAP)
autor: Agnieszka Libudzka
ali/ pat/