Pianista Marcin Masecki, sopran Olga Pasiecznik i klawesynistka Lilianna Stawarz znaleźli się wśród artystów, którzy zaprezentują się w nadchodzącym roku w ramach tematycznych cykli koncertowych na Zamku Królewskim w Warszawie. Będzie to ich 10. edycja.
Całoroczne cykle tematyczne organizowane są na zamku od 10 lat. Na 2013 r. przygotowano program jubileuszowy. Zainauguruje go 20 stycznia występ kontratenora Artura Stefanowicza z zespołem Ensemble Hyacinthus. Muzycy wykonają dotychczas nieprezentowane publicznie kantaty i koncerty Georga Friedricha Haendla, Antonio Vivaldiego i Giovanniego Bononciniego.
Pianista Marcin Masecki i Warszawska Grupa Cellonet, składająca się z wiolonczelistów, wystąpią 20 lutego. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Kameralna Kursów Mistrzowskich Festiwalu "Łańcuch" pod dyrekcją Andrzeja Bauera. Na koncercie zostaną zaprezentowane Preludia i Fuga na 13 instrumentów smyczkowych Witolda Lutosławskiego oraz dwa prawykonania utworów Andrzeja Bauera i Marcina Maseckiego. Występ zainauguruje IX Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego, który odbędzie się w dniach 21 - 28 lutego w Warszawie. W zmaganiach wezmą udział młodzi, do 24. roku życia, wiolonczeliści z całego świata.
Cykle tematyczne zainaugurował na Zamku Królewskim w Warszawie projekt "Polska dla Europy", związany z przystąpieniem Polski do UE. Miał on na celu przedstawienie utworów największych polskich kompozytorów kolejnych epok i stylów – od dzieł anonimowych twórców do utworów muzyków żyjących współcześnie.
24 marca będzie można usłyszeć Trio Van Beethoven (fortepian, skrzypce i wiolonczela), które zaprezentuje utwory fortepianowe Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa i Balduina Sulzera oraz Grave na fortepian i wiolonczelę Lutosławskiego.
Sopran Olga Pasiecznik i klawesynistka Lilianna Stawarz oraz Lute Duo, w skład którego wchodzą lutniści Anna Kowalska i Anton Birula, zaprezentują 16 czerwca niewykonywane do tej pory kantaty Georga Friedricha Haendla na sopran i basso continuo.
W ramach tematycznych cykli koncertowych wystąpią także goście z Peru. Pianistka Priscilla Navarro i tenor Francesco Pedrozzi zaprezentują się na Zamku Królewskim 15 września.
29 września będzie można posłuchać zespołu Musica Fiorita, w skład którego wchodzą wychowankowie Scholi Cantorum Basilliensis, czyli Wyższej Szkoły Muzyki Dawnej w Bazylei. Wspólnie z Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis wykonają utwory Andreasa Hakenbergera kompozytora i kapelmistrza w XVII-wiecznym Gdańsku. Oba zespoły przygotowują nagranie wspólnej płyty jemu poświęconej.
"Życie muzyczne Zamku Królewskiego datuje się już od XIII w., kiedy zamek był siedzibą książąt mazowieckich. Muzyka towarzyszyła przede wszystkim oficjalnym uroczystościom państwowym i religijnym. W wiekach późniejszych tworzona była także na potrzeby dworu i monarchów. Z czasem, obok zamówień na konkretne okazje, pojawiły się utwory przeznaczone do tzw. muzykowania domowego" - podkreśla autorka tematycznych cykli koncertowych Zamku Królewskiego w Warszawie Aleksandra Buszta-Bąk.
Cykle tematyczne zainaugurował na Zamku Królewskim w Warszawie projekt "Polska dla Europy", związany z przystąpieniem Polski do UE. Miał on na celu przedstawienie utworów największych polskich kompozytorów kolejnych epok i stylów – od dzieł anonimowych twórców do utworów muzyków żyjących współcześnie. (PAP)
mce/ abe/