Uliczną inscenizację "Kordiana" Juliusza Słowackiego, wpisującą się w tegoroczną edycję Narodowego Czytania zaprezentuje w niedzielę Teatr im. Stefana Żeromskiego. Wydarzenie odbędzie się na ul. Sienkiewicza, a okna teatralnej kamienicy posłużą za scenę, na której rozegra się spisek przeciw carowi.
W akcji udział wezmą aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego, którzy zaprezentują fragmenty dramatu Słowackiego na otwartej przestrzeni. W obsadzie zobaczymy Annę Antoniewicz, Klaudię Janas, Ewelinę Gronowską, Beatę Wojciechowską, Mateusza Bernacika, Kubę Gollę i Oskara Jarzombka. Całość nadzoruje reżysersko Krzysztof Głuchowski.
Odpowiedzi na pytanie "kim dziś jest Kordian?" będą szukać nie tylko aktorzy, ale i przechodnie, którzy w niedzielę, 8 września, o godzinie 18. znajdą się przy kamienicy numer 32 na ulicy Sienkiewicza, czyli siedzibie Teatru im. S. Żeromskiego. Otwarte okna budynku staną się nietypową sceną, a publiczność zostanie wciągnięta w intrygę spisku przeciwko carowi.
Tegoroczne Narodowe Czytanie jest 13. edycją akcji, promującej polską kulturę i literaturę oraz czytelnictwo. W tym roku lekturą jest "Kordian" Juliusza Słowackiego.
Juliusz Słowacki (1809-1849) to obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego najwybitniejszy twórca polskiego romantyzmu. Opublikowany w 1834 r. w Paryżu "Kordian" odnosi się do powstania listopadowego, przygotowań do zamachu na cara i kwestii narodowowyzwoleńczej. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zainicjowana została przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano m.in. dzieła Fredry, Sienkiewicza, Prusa, Wyspiańskiego, Żeromskiego, a w 2023 roku "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. (PAP)
wdz/ aop/