W najbliższy piątek w ramach drugiego „Dziedzińca Kultury” z koncertem wystąpi Mela Koteluk. Wcześniej na dziedzińcu MKiDN widzowie będą mogli obejrzeć spektakl teatru marionetek pt. „Historia pewnego prezentu” i wziąć udział w warsztatach lalkarskich.
Od 12 lipca do 30 sierpnia, w każdy wakacyjny piątek, Narodowe Centrum Kultury (NCK) zaprasza na Krakowskie Przedmieście 15/17 (dziedziniec przed Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego) na spotkanie z muzyką, tańcem, sztukami wizualnymi, literaturą i teatrem. W programie drugiego "Dziedzińca Kultury" znajdują się darmowe warsztaty, pokazy i koncerty.
W najbliższy piątek podczas drugiego spotkania pt. "Rynek" będzie można zobaczyć o godz. 15 spektakl teatru marionetek pt. "Historia pewnego prezentu", w którym wystąpią Alina Więckiewicz, Magdalena Waligórska i Jacek Pacocha. Tradycyjna marionetkowa scenka przeniesie widzów w XIX w. do typowego domu mieszczańskiego, w którym rozbrzmiewa XIX-wieczna muzyka. Przedstawienie rozgrywane będzie przy pomocy płaskich marionetek, animowanych od góry na sztywnym drucie.
"Co jest jawą a co snem? Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Kiedy do pokoju Klary przybywają myszy, ożywają zabawki stając w obronie dziewczynki, zaczynają się prawdziwe czary..." - napisano w zapowiedzi spektaklu lalkowego.
O godz. 15.40 rozpoczną się warsztaty lalkarskie. "Przy pomocy kolorowego papieru, drewnianych patyczków, kleju i kolorowej bibuły pokażemy, jak samodzielnie wykonać wymarzoną lalkę-marionetkę. Wystarczy wyobraźnia, zręczne ręce i już samemu można stworzyć własny teatr marionetkowy" - czytamy w zapowiedzi warsztatów, których celem jest m.in. nawiązanie do dawnej tradycji teatru domowego, gdzie całe rodziny uczestniczyły w tworzeniu i przygotowywaniu teatralnych spotkań.
O godz. 21 na dziedzińcu MKiDN rozpocznie się koncert Meli Koteluk.
Mela Koteluk (ur. 3 lipca 1985 r. w Sulechowie) jest piosenkarką i autorką tekstów, wykonującą muzykę z pogranicza rocka i popu. Śpiewała w chórkach w zespole Scorpions oraz u Gaby Kulki. W 2003 r. zdobyła drugie miejsce w szóstej edycji konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej".
W maju 2012 r. wydała debiutancki album studyjny pt. "Spadochron", będący płytą tygodnia w programie III Polskiego Radia. Zagrała również koncert retransmitowany przez tę stację. Z Czesławem Mozilem w 2013 r. nagrała "Pieśń o szczęściu" - utwór promujący film "Baczyński" w reż. Kordiana Piwowarskiego.
Jest laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, nagrody Fryderyka w kategoriach "Debiut roku" i "Artysta roku" oraz i plebiscytu "Ale Sztuka".
W listopadzie 2014 r. wydała drugi album studyjny pt. "Migracje". W 2018 r. premierę miała jej trzecia płyta studyjna, zatytułowana "Migawka", na którą samodzielnie napisała teksty, a muzykę współtworzyła wraz ze swoim zespołem.
Organizatorem "Dziedzińca Kultury" jest Narodowe Centrum Kultury.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/