W Łazienkach Królewskich w Warszawie w piątek odbędzie się uroczysty koncert z okazji 100. rocznicy urodzin śp. gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. Gryf w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Narodowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.
"W piątek w Sali Balowej Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert z okazji 100. rocznicy urodzin naszego Bohatera i Przyjaciela, śp. gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. Gryf, żołnierza Armii Krajowej, Powstańca Warszawskiego, jednego z najbarwniejszych weteranów II wojny światowej" - poinformował w czwartek PAP Wydział Prezydialny Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR).
Zapowiedziano, że koncert w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej poprzedzi projekcja filmu "Rocznik 1920 – Gryf", a także wspomnienia o postaci generała i ideach, którym służył, przywołane przez organizatorów spotkania – Prezes Fundacji im. gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. Gryf Izabelę Bogucką oraz szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka.
"Obecność na wieczorze upamiętniającym bohatera potwierdziło wielu wojskowych i cywilnych przyjaciół pana generała. Oni, za jego życia, otaczali go szacunkiem i uważali za mentora młodego pokolenia żołnierzy Wojska Polskiego, ale także osób sprawujących władzę, którzy obecnie ponoszą odpowiedzialność za przyszłość Polski. Oni niegdyś usłyszeli od +Gryfa+ głos odchodzącego pokolenia tych, którzy wolność wywalczyli - aby tej wolności i niepodległości strzec i nigdy nie pozwolić na jej utratę" - czytamy w przesłanej informacji.
Początek koncertu - 25 września o godz. 18 w Sali Balowej Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.
Koncert został objęty Patronatem Narodowym prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Janusz Brochwicz-Lewiński urodził się 17 września 1920 r. w Wołkowysku. Zgodnie z rodzinną tradycją wstąpił w szeregi Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w batalionie "Parasol". Na Woli był dowódcą obrony słynnego Pałacyku Michlera, który został uwieczniony w piosence powstańczej autorstwa Józefa Szczepańskiego "Ziutka". Po wojnie przebywał na emigracji.
Wstąpił do armii Zjednoczonego Królestwa. Służył m.in. w elitarnym 3. Pułku Królewskim Huzarów i gwardii przybocznej Jego Królewskiej Mości króla Jerzego VI. Jako agent brytyjskiego wywiadu MI6 był przydzielany do misji wymierzonych przeciwko wpływom sowieckim. Kilkukrotnie uniknął śmierci w zamachach organizowanych przez sowieckie służby specjalne.
Do kraju wrócił w 2002 r. Ostatnie lata życia poświęcił działaniom na rzecz upamiętniania polskiej historii – działał w środowisku kombatanckim i angażował się w akcje promujące patriotyzm oraz wiedzę historyczną.
W kwietniu 2008 r. prezydent Lech Kaczyński awansował Janusza Brochwicz-Lewińskiego do stopnia generała brygady. 12 stycznia 2017 r., siedem dni po śmierci generała, prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie Janusza Brochwicz-Lewińskiego generałem dywizji.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/aszw/