Barwny korowód z udziałem około tysiąca polonusów z pięciu kontynentów, ubranych w stroje ludowe, zainaugurował w piątek po południu w Rzeszowie XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Impreza obchodzi w tym roku 50. urodziny.
W korowodzie, który oficjalnie rozpoczął festiwal, wzięły udział wszystkie 33 grupy uczestniczące w imprezie. Zespoły podczas przemarszu niosły swoją nazwę, flagę i nazwę kraju, z którego przybyły. W trakcie przemarszu, który przeszedł ulicami centrum Rzeszowa na Rynek, polonusi - pozdrawiani i witani przez licznie zgromadzonych mieszkańców - śpiewali i tańczyli.
W Festiwalu bierze udział około tysiąca polonusów. Są to zarówno członkowie zespołów, jak i osoby towarzyszące. Przybyli oni z 11 krajów świata, z pięciu kontynentów (Australii, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Europy). Najliczniej – jak zwykle – reprezentowana jest Polonia z USA - 11 zespołów.
Na Rynku uczestników festiwalu powitał prezydent miasta Tadeusz Ferenc, a przedstawiciele zespołu Miodula (tworzony przez tancerzy z kilku krajów) odebrali symboliczne klucze do Rzeszowa.
Wieczorem zaplanowano koncert powitalny „Rzeszów Polonii”, w którym wystąpią polskie zespoły, a gwiazdą będzie Halina Mlynkova.
Przez następne dwa dni, w sobotę i niedzielę, zespoły polonijne będą występować na rzeszowskim Rynku oraz w wielu innych miejscowościach regionu podkarpackiego, gdzie będą prezentować tańce polskie.
W poniedziałek przewidziano koncert "Folklor narodów świata", w którym zespoły zaprezentują tańce i pieśni z różnych krajów, nie tylko z tych, w których mieszkają.
W programie festiwalu, który zakończy się w środę, przewidziano jeszcze Konferencję Folkloru Polonijnego na temat roli folkloru i festiwali polonijnych w Rzeszowie w kształtowaniu zainteresowań kulturą polską młodego pokolenia Polonii i Polaków poza granicami kraju. Konferencji towarzyszyć będzie Gala Jubileuszowa. Wydarzenia odbędą się w Centrum Wystawienniczo– Konferencyjnym G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce.
Festiwal w środę wieczorem zakończy koncert galowy „Póki my żyjemy”.
Łącznie w tegorocznej edycji bierze udział około tysiąca polonusów. Są to zarówno członkowie zespołów, jak i osoby towarzyszące. Przybyli oni z 11 krajów świata, z pięciu kontynentów (Australii, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Europy). Najliczniej – jak zwykle – reprezentowana jest Polonia z USA - 11 zespołów.
Tegoroczny festiwal, ze względu na jubileusz 50-lecia swojego istnienia, odbywa się dwa, a nie jak zwykle trzy lata, po poprzednim.
Festiwal odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, tradycyjnie w pierwszym wakacyjnym miesiącu. Jest jedną z największych tego typu imprez na świecie i – jak mówią organizatorzy - wyróżniającą się wśród innych zarówno liczbą uczestników, jak i przede wszystkim formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności.
Festiwal odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, tradycyjnie w pierwszym wakacyjnym miesiącu. Jest jedną z największych tego typu imprez na świecie i – jak mówią organizatorzy - wyróżniającą się wśród innych zarówno liczbą uczestników, jak i przede wszystkim formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności. Wspólny występ pozwala też zintegrować się uczestnikom i poznać wzajemnie, a także poznawać kulturę kraju przodków.
Zdaniem dyr. programowego festiwalu Lesława Waisa jest to największa na świecie tego typu narodowa impreza. „Jak naliczyłem, przez te 50 lat w festiwalu uczestniczyło 607 zespołów, w sumie ponad 18 tys. osób” – zaznaczył.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska przy współudziale finansowym Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Rzeszowa. Festiwal dofinansowany został też ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Senatu RP. Patronatem honorowym imprezę objął prezydent Andrzej Duda.
W pierwszym festiwalu w 1969 roku uczestniczyło 13 zespołów, większość z zachodniej Europy i jeden USA. Zespoły zza wschodniej granicy w imprezie wzięły udział dopiero w VIII edycji w 1989 roku.
Olbrzymie zainteresowanie uczestnictwem w imprezie sprawiło, że w 1992 r. wyłączono z niej dzieci, dla których od tamtego czasu, organizowany jest odrębny festiwal w Iwoniczu Zdroju, rok po „dorosłym”.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ agz/