Kultura i sztuka po 1989 roku

19.07.2019

Korowód zespołów rozpoczął jubileuszowy Festiwal Polonijny w Rzeszowie

Uczestnicy korowodu inaugurującego XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Fot. PAP/D. Delmanowicz Uczestnicy korowodu inaugurującego XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Barwny korowód z udziałem około tysiąca polonusów z pięciu kontynentów, ubranych w stroje ludowe, zainaugurował w piątek po południu w Rzeszowie XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Impreza obchodzi w tym roku 50. urodziny.

W korowodzie, który oficjalnie rozpoczął festiwal, wzięły udział wszystkie 33 grupy uczestniczące w imprezie. Zespoły podczas przemarszu niosły swoją nazwę, flagę i nazwę kraju, z którego przybyły. W trakcie przemarszu, który przeszedł ulicami centrum Rzeszowa na Rynek, polonusi - pozdrawiani i witani przez licznie zgromadzonych mieszkańców - śpiewali i tańczyli.

W Festiwalu bierze udział około tysiąca polonusów. Są to zarówno członkowie zespołów, jak i osoby towarzyszące. Przybyli oni z 11 krajów świata, z pięciu kontynentów (Australii, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Europy). Najliczniej – jak zwykle – reprezentowana jest Polonia z USA - 11 zespołów.

Na Rynku uczestników festiwalu powitał prezydent miasta Tadeusz Ferenc, a przedstawiciele zespołu Miodula (tworzony przez tancerzy z kilku krajów) odebrali symboliczne klucze do Rzeszowa.

Wieczorem zaplanowano koncert powitalny „Rzeszów Polonii”, w którym wystąpią polskie zespoły, a gwiazdą będzie Halina Mlynkova.

Przez następne dwa dni, w sobotę i niedzielę, zespoły polonijne będą występować na rzeszowskim Rynku oraz w wielu innych miejscowościach regionu podkarpackiego, gdzie będą prezentować tańce polskie.

W poniedziałek przewidziano koncert "Folklor narodów świata", w którym zespoły zaprezentują tańce i pieśni z różnych krajów, nie tylko z tych, w których mieszkają.

CZYTAJ TAKŻE

W programie festiwalu, który zakończy się w środę, przewidziano jeszcze Konferencję Folkloru Polonijnego na temat roli folkloru i festiwali polonijnych w Rzeszowie w kształtowaniu zainteresowań kulturą polską młodego pokolenia Polonii i Polaków poza granicami kraju. Konferencji towarzyszyć będzie Gala Jubileuszowa. Wydarzenia odbędą się w Centrum Wystawienniczo– Konferencyjnym G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce.

Festiwal w środę wieczorem zakończy koncert galowy „Póki my żyjemy”.

Łącznie w tegorocznej edycji bierze udział około tysiąca polonusów. Są to zarówno członkowie zespołów, jak i osoby towarzyszące. Przybyli oni z 11 krajów świata, z pięciu kontynentów (Australii, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Europy). Najliczniej – jak zwykle – reprezentowana jest Polonia z USA - 11 zespołów.

Tegoroczny festiwal, ze względu na jubileusz 50-lecia swojego istnienia, odbywa się dwa, a nie jak zwykle trzy lata, po poprzednim.

Festiwal odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, tradycyjnie w pierwszym wakacyjnym miesiącu. Jest jedną z największych tego typu imprez na świecie i – jak mówią organizatorzy - wyróżniającą się wśród innych zarówno liczbą uczestników, jak i przede wszystkim formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności.

Festiwal odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, tradycyjnie w pierwszym wakacyjnym miesiącu. Jest jedną z największych tego typu imprez na świecie i – jak mówią organizatorzy - wyróżniającą się wśród innych zarówno liczbą uczestników, jak i przede wszystkim formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności. Wspólny występ pozwala też zintegrować się uczestnikom i poznać wzajemnie, a także poznawać kulturę kraju przodków.

Zdaniem dyr. programowego festiwalu Lesława Waisa jest to największa na świecie tego typu narodowa impreza. „Jak naliczyłem, przez te 50 lat w festiwalu uczestniczyło 607 zespołów, w sumie ponad 18 tys. osób” – zaznaczył.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska przy współudziale finansowym Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Rzeszowa. Festiwal dofinansowany został też ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Senatu RP. Patronatem honorowym imprezę objął prezydent Andrzej Duda.

W pierwszym festiwalu w 1969 roku uczestniczyło 13 zespołów, większość z zachodniej Europy i jeden USA. Zespoły zza wschodniej granicy w imprezie wzięły udział dopiero w VIII edycji w 1989 roku.

Olbrzymie zainteresowanie uczestnictwem w imprezie sprawiło, że w 1992 r. wyłączono z niej dzieci, dla których od tamtego czasu, organizowany jest odrębny festiwal w Iwoniczu Zdroju, rok po „dorosłym”.(PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL