Marek Chlanda, rysownik, grafik, rzeźbiarz, autor instalacji, performer został pierwszym laureatem stypendium twórczego im. Wojtka Falęckiego. Nagrodę upamiętniającą zmarłego w ub.r. pasjonata sztuki współczesnej i kolekcjonera wręczono w niedzielę w Krakowie.
Trzymiesięczne stypendium w wysokości 10 tys. zł ufundowała ze środków prywatnych rodzina Wojciecha Falęckiego – żona i córka. Przyznane zostało ono w ramach zakończonego w niedzielę Krakowskiego Salonu Sztuki.
Jak uzasadniła Ewa Łabno-Falęcka, która wręczyła stypendium podczas wieczornej gali w Pałacu Sztuki, przyznano je Markowi Chlandzie „za swobodne, a jednocześnie wciąż zaskakujące, poruszanie się pomiędzy rożnymi mediami w sztuce, od rysunku, przez rzeźbę po akcje w przestrzeni”.
Fundatorka przypomniała, że stypendium ma na celu upamiętnienie Wojciecha Falęckiego, pełnego pasji kolekcjonera i znawcę sztuki współczesnej, który dzięki swojej intuicji, przenikliwości i niezachwianej wierze w artystów stał się ważnym komentatorem polskiej sceny artystycznej. „W swoim kolekcjonowaniu kierował się poszukiwaniem sztuki, która zaskakuje, przełamuje kolejne bariery i pokazuje nowy sposób myślenia” - zaznaczyła.
Stypendium dla artysty prezentującego swoje prace w ramach Krakowskiego Salonu Sztuki wypłacane będzie od stycznia do marca 2019 roku i zakończy się indywidualną wystawą w galerii F.A.I.T. Fundatorzy przewidują kontynuację stypendium w przyszłych latach.
Pierwszym laureatem Nagrody. im. Wojtka Falęckiego został Marek Chlanda (ur. 12 listopada 1954 roku w Krakowie). Jest rysownikiem, grafikiem, rzeźbiarzem, autorem instalacji, performerem. Mieszka w Krakowie. Artysta ma na swoim koncie kilkadziesiąt prezentacji indywidualnych i wiele wystaw zbiorowych. Jest laureatem prestiżowej Nagrody Fundacji Nowosielskich w 1997 roku.
Patron nagrody dr Wojciech Falęcki (1961-2017), urodzony w Krakowie, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor fizyki na Uniwersytecie w Tybindze. Był m.in. pracownikiem naukowym w Max Planck Institut w Duesseldorfie. Znawca i kolekcjoner sztuki współczesnej, komentator polskiej sceny artystycznej, członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w latach 2013-2015.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ skr/