Kultura i sztuka po 1989 roku

30.12.2018

Jedna karta do wszystkich miejskich bibliotek w Łodzi

Fiszka to nowa karta biblioteczna, którą od stycznia będzie mógł bezpłatnie uzyskać każdy łodzianin. Ma ona uprawniać do korzystania z kilkudziesięciu filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi, a w przyszłości także z oferty miejskich instytucji kultury i partnerów programu.

Jak poinformowała dyrektorka Wydziału Kultury UMŁ, Dagmara Śmigielska, nowy dokument uprawniający do korzystania z łódzkich zasobów bibliotecznych będzie można odebrać w filiach Miejskiej Biblioteki w Łodzi.

Fiszka będzie uwzględniać potrzeby czytelników na różnych poziomach wiekowych. Dla najmłodszych w wieku do lat 4, a także dla ich rodziców i opiekunów, przeznaczona będzie Fiszka Różowa, Niebieska adresowana jest do dzieci i nastolatków w wieku 4-18 lat, zaś Fiszka Czarna skierowana jest do odbiorcy dorosłego.

"Karcie towarzyszyć będzie program partnerski skupiający inne instytucje kultury oraz podmioty komercyjne, z których oferty posiadacz Fiszki będzie mógł skorzystać na preferencyjnych warunkach. Lista partnerów, sukcesywnie uzupełniana, już wkrótce pojawi się na stronie internetowej biblioteki" – podała Śmigielska.

Posiadacze Fiszki będą na bieżąco informowani o nowych pozycjach książkowych, które pojawią się w ofercie biblioteki miejskiej. Na podstawie profilu i zainteresowań użytkownik będzie otrzymywał spersonalizowane propozycje tytułów do wypożyczenia. Dzięki jednemu centralnemu katalogowi książek i multimediów, wybraną pozycję będzie można wypożyczyć i zwrócić w dogodnej lokalizacji.

Nowy katalog Biblioteki Miejskiej w Łodzi będzie umożliwiał przeglądanie i zamawianie książek oraz multimediów dostępnych we wszystkich jej filiach, zapewni też natychmiastowy dostęp do zasobów online. Będzie dostępny również w aplikacji na komputery i urządzenia mobilne. Wykorzystuje ona mechanizm grywalizacji - czytelnicy, którzy zdecydują się z niej korzystać, będą otrzymywać odznaki za wypożyczenia, recenzje i komentarze dotyczące książek.

Wprowadzenie jednego wspólnego dokumentu uprawniającego do korzystania z oferty wielu dzielnicowych placówek to element kompleksowej modernizacji miejskiej sieci bibliotecznej, zapoczątkowanej w 2018 r. połączeniem pięciu dzielnicowych bibliotek wraz z ich blisko 80 filiami w jedną Bibliotekę Miejską w Łodzi. Projekt realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego obejmuje także modernizację i rozbudowę dwóch filii bibliotecznych, doposażenie pozostałych; jego wartość to ponad 8 mln, z czego dofinansowanie unijne wynosi 5,4 mln zł. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL