Fiszka to nowa karta biblioteczna, którą od stycznia będzie mógł bezpłatnie uzyskać każdy łodzianin. Ma ona uprawniać do korzystania z kilkudziesięciu filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi, a w przyszłości także z oferty miejskich instytucji kultury i partnerów programu.
Jak poinformowała dyrektorka Wydziału Kultury UMŁ, Dagmara Śmigielska, nowy dokument uprawniający do korzystania z łódzkich zasobów bibliotecznych będzie można odebrać w filiach Miejskiej Biblioteki w Łodzi.
Fiszka będzie uwzględniać potrzeby czytelników na różnych poziomach wiekowych. Dla najmłodszych w wieku do lat 4, a także dla ich rodziców i opiekunów, przeznaczona będzie Fiszka Różowa, Niebieska adresowana jest do dzieci i nastolatków w wieku 4-18 lat, zaś Fiszka Czarna skierowana jest do odbiorcy dorosłego.
"Karcie towarzyszyć będzie program partnerski skupiający inne instytucje kultury oraz podmioty komercyjne, z których oferty posiadacz Fiszki będzie mógł skorzystać na preferencyjnych warunkach. Lista partnerów, sukcesywnie uzupełniana, już wkrótce pojawi się na stronie internetowej biblioteki" – podała Śmigielska.
Posiadacze Fiszki będą na bieżąco informowani o nowych pozycjach książkowych, które pojawią się w ofercie biblioteki miejskiej. Na podstawie profilu i zainteresowań użytkownik będzie otrzymywał spersonalizowane propozycje tytułów do wypożyczenia. Dzięki jednemu centralnemu katalogowi książek i multimediów, wybraną pozycję będzie można wypożyczyć i zwrócić w dogodnej lokalizacji.
Nowy katalog Biblioteki Miejskiej w Łodzi będzie umożliwiał przeglądanie i zamawianie książek oraz multimediów dostępnych we wszystkich jej filiach, zapewni też natychmiastowy dostęp do zasobów online. Będzie dostępny również w aplikacji na komputery i urządzenia mobilne. Wykorzystuje ona mechanizm grywalizacji - czytelnicy, którzy zdecydują się z niej korzystać, będą otrzymywać odznaki za wypożyczenia, recenzje i komentarze dotyczące książek.
Wprowadzenie jednego wspólnego dokumentu uprawniającego do korzystania z oferty wielu dzielnicowych placówek to element kompleksowej modernizacji miejskiej sieci bibliotecznej, zapoczątkowanej w 2018 r. połączeniem pięciu dzielnicowych bibliotek wraz z ich blisko 80 filiami w jedną Bibliotekę Miejską w Łodzi. Projekt realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego obejmuje także modernizację i rozbudowę dwóch filii bibliotecznych, doposażenie pozostałych; jego wartość to ponad 8 mln, z czego dofinansowanie unijne wynosi 5,4 mln zł. (PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ amac/