O rozpoczęciu międzynarodowej kampanii promocyjnej związanej z ubieganiem się o organizację Expo 2022 r. w Łodzi poinformowała w piątek prezydent miasta Hanna Zdanowska. Łódź jest obecnie jedynym oficjalnie zgłoszonym kandydatem do tzw. małego Expo.
Kandydaturę Łodzi do organizacji w 2022 r. tzw. małego Expo zgłosili w środę w Międzynarodowym Biurze Wystaw w Paryżu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Tematem wiodącym łódzkiego Expo ma być kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich, a jego hasłem przewodnim "City Re:Invented".
"Przed nami bardzo trudna droga; przeszliśmy przez ważny etap, który zaczął się w 2013 r., gdy ówczesny rząd przyjął stanowisko dotyczące wspierania Łodzi w staraniach o Expo 2022. Obecny rząd to potwierdził. Jesteśmy oficjalnym kandydatem i możemy prowadzić oficjalne działania lobbingowe" - podkreśliła Zdanowska.
Jak zaznaczyła prezydent Łodzi, realizatorem Expo jest zawsze rząd danego kraju. "Czekamy na spotkania z rządem dotyczące analizy studium wykonalności i rozeznania, które środki w ramach jakich ministerstw będą realizowane. Przewidujemy częste wyjazdy w ramach misji rządowych, by przekonywać do naszej kandydatury. Mamy jedyną w swoim rodzaju szansę, by promować nasze miasto na całym świecie; będziemy zbierać konieczną liczbę głosów członków BIE - potrzebujemy ich 50 proc. plus jeden, by uzyskać prawo do organizacji Expo 2022" - wyjaśniła.
Międzynarodowe Biuro Wystaw (franc. Bureau International des Expositions - BIE) jest organizacją skupiającą przedstawicieli 169 krajów, przyznającą prawo do organizacji wystaw światowych. Najbliższymi wydarzeniami, którym patronuje, są Expo 2020 w Dubaju i tzw. małe Expo w 2017 r. w Astanie (Kazachstan).
International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Łódź jest obecnie jedynym oficjalnym kandydatem do Expo 2022; potencjalni konkurenci mają czas na zgłoszenie się w BIE do 15 grudnia br.
"Na razie mamy jedynie nieoficjalne informacje, że miasto Minneapolis w Minnesocie (USA) przygotowuje swoją kandydaturę, ale by została ona przyjęta, Stany Zjednoczone musiałyby powrócić do BIE, z którego jakiś czas temu wystąpiły. Słyszeliśmy też, że o Expo 2022 chciał starać się Turkmenistan; ale do tej pory jego władze nie wykonały żadnego ruchu. O Expo 2022 pytało też Bilbao - ale nie towarzyszyło temu oficjalne poparcie hiszpańskiego rządu. Zatem w tej chwili Łódź jest jedynym kandydatem" - mówił w czasie spotkania z polskimi dziennikarzami w Paryżu sekretarz generalny BIE Vicente G. Loscertales.
Akcję promocyjną w sprawie organizacji Expo można prowadzić jeszcze przed zgłoszeniem kandydatury w BIE - Łódź od kilku miesięcy korzystała z tej możliwości. "Byłam w tym celu np. w Korei, Brukseli, wkrótce jadę do Portugalii. Moi zastępcy odwiedzali inne kraje, towarzysząc delegacjom rządowym, gdzie - na razie nieoficjalnie - prowadzili lobbing. Kandydowanie do Expo wszędzie budzi szczególne zainteresowanie; jest narzędziem umożliwiającym rozwój społeczny i gospodarczy" - dodała prezydent Łodzi.
Jeśli Polska uzyska prawo do organizacji Expo 2022, w Nowym Centrum Łodzi - przede wszystkim na terenach pokolejowych w okolicach dworca Łódź Fabryczna - powstanie niezbędna dla wystawy infrastruktura obejmująca ok. 25 ha. W ciągu trzech miesięcy miasto może odwiedzić ok. 8 mln gości.
"Zaplanowaliśmy to tak, aby jak największa część infrastruktury, czyli ok. 60 proc. - a potrzebne są pawilony wystawiennicze, częściowo również apartamenty dla obsługi czy infrastruktura związana z bezpieczeństwem i spędzaniem wolnego czasu - pozostanie po Expo i zostanie przekształcona w +normalne+ obiekty o charakterze mieszkalnym, biurowym, usługowym itp. Spółka, która powstanie, by zrealizować projekt, później zajmie się jego komercjalizacją" - zaznaczyła Zdanowska.
Głosowanie BIE w sprawie przyznania Polsce prawa do organizacji Expo 2022 w Łodzi zaplanowano na listopad 2017 r. (PAP)
agm/ agz/