Kultura i sztuka po 1989 roku

29.07.2018

M. Urbaniak: T. Stańko był ekstrawagancki i bardzo oryginalny, miał swoje własne brzmienie

"Stańko był ekstrawagancki i bardzo oryginalny, miał swoje własne brzmienie" - mówi PAP saksofonista i skrzypek jazzowy Michał Urbaniak.

Urbaniak powiedział, że w związku ze śmiercią Stańki odczuwa brak, smutek i strach. "Wracają muzyka i wspomnienia. Graliśmy razem z Komedą, przez dwa i pół roku. Stańko był ekstrawagancki, bardzo oryginalny, miał swoje własne brzmienie" - wspominał. Dodał też, że artysta był "konsekwentny pomimo niestabilności, czyli improwizacji życiowej i muzycznej".

Urbaniak podzielił się osobistym wspomnieniem związanym ze zmarłym. "Graliśmy w Kopenhadze przez miesiąc razem z Komedą. Recenzent naszego koncertu nazwał Tomka rozszczepiaczem dźwięku" - opowiadał. "Tomek zawsze nas prowokował. Mieliśmy wszystko przygotowane, graliśmy świetnie, a on potrafił to wszystko zburzyć jedną frazą, jednym dmuchnięciem głośnej trąbki prowokował nas do grania czego innego" - wspominał.

"Pamiętam zza fortepianu ten uśmiech Krzysia Komedy. To było niesamowite jak on reagował na takie rzeczy, które Tomek wyprawiał konsekwentnie. To było bardzo inspirujące" - dodał.

"Będziemy odczuwać jego brak, chociaż zostawił bardzo dużo świetnej muzyki, która żyje z nami i będzie żyła" - powiedział.

Tomasz Stańko zmarł w niedzielę rano w warszawskim szpitalu onkologicznym na Ursynowie. Miał 76 lat. Był trębaczem, kompozytorem i aranżerem, jednym z najważniejszych muzyków na polskiej i europejskiej scenie jazzowej.

Jego Kwintet z lat 1968-1973 uznany został za jedną z najlepszych formacji w historii polskiego jazzu. Nagrał około 40 autorskich płyt, komponował muzykę filmową. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. w 2003 r. otrzymał Europejską Nagroda Jazzową.(PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ewes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL