Maciej Obara Quartet wystąpi w sobotę na Festiwalu Jazz na Starówce. Zespół zaprezentuje repertuar z nagrodzonego Fryderykiem albumu „Unloved” wydanego przez wytwórnię ECM. Koncert odbędzie się na Rynku Starego Miasta w Warszawie.
Saksofonista Maciej Obara jest jednym z nielicznych polskich muzyków, który nagrał płytę dla monachijskiej wytwórni ECM. W jednym z wuwiadów Obara opowiedział historię nawiązania współpracy, w wyniku której powstała płyta "Unloved". Jak mówił, kiedyś podszedł do niego mężczyzna i poprosił, żeby nauczył go grać na saksofonie. Artysta zgodził się. Jak opowiadał, po kilku latach wydał pierwszą płytę i podarował swojemu uczniowi kilka egzemplarzy. On, nie informując saksofonisty, przekazał jedną sztukę swojemu kuzynowi, który pracował w Niemczech dla producenta muzycznego. Obara mówił, że kilka miesięcy później dostał wiadomość od szefa ECM: "Maciej dobrze wiedzieć, że istniejesz, bądźmy w kontakcie". Potem co roku wysyłał mu swoje nagrania. Po ośmiu latach dostał informację, że ma się pojawić w biurze ECM.
W skład zespołu oprócz Macieja Obary, który gra na saksofonie altowym, wchodzą pianista Dominik Wania, kontrabasista Ole Morten Vagan i perkusista Gard Nilssen.
Maciej Obara to saksofonista jazzowy i kompozytor. Współpracował z muzykami z Japonii, USA i Europy. Grał m.in. z Tomaszem Stańką (projekt "New Balladyna Quartet" oraz muzyka do spektaklu "Terminal 7"). W 2012 r. znalazł się na liście 10 muzyków ze Starego Kontynentu wytypowanych do udziału w projekcie "Take Five Europe". Wydał trzy albumy dla wytwórni ForTune ("Live at Manggha", "Komeda", "Live in Minsk Mazowiecki"). Jest laureatem wielu nagród. W 2011 r. otrzymał nominację do Fryderyków w kategorii Jazzowy Muzyk Roku, w 2014 roku został podwójnym laureatem Fryderyka. W 2018 r. Maciej Obara Quartet otrzymał Fryderyka za album "Unloved", a lider kwartetu tytuł Artysty Roku.
Pianista Dominik Wania jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie i New England Conservatory of Music. Współpracuje i występuje z muzykami z Polski i zza granicy np. z Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Marcusem Millerem, Nguyen Le. W dorobku ma nagrania dla Radia i Telewizji oraz płytowe. Koncertował w wielu krajach Europy w Azji oraz w USA. W 2013 r. nakładem wydawnictwa ForTune, ukazał się jego pierwszy autorski album "Dominik Wania Trio", na którym znalazła się jazzowa aranżacja Suity na fortepian Maurice'a Ravela "Miroirs". W 2014 r. został uhonorowany nagrodą TVP Kultura "Gwarancje Kultury 2014" oraz dwiema nagrodami Fryderyk 2014 w kategoriach Jazzowy Album Roku i Debiut Roku. Prowadzi także działalność pedagogiczną na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz jako wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
Ole Morten Vagan to norweski kontrabasista i kompozytor. Jest dyrektorem artystycznym Trondheim Jazz Orchestra. W roku 1999 r. wraz z Mathiasem Eickiem stworzyli zespół MOTIF, który W 2000 r. zespół otrzymał nagrodę NOPA Composer Prize podczas festiwalu Moldejazz, a rok później nagrodę Young Nordic Jazzcomets na Festiwalu Jazzowym w Kopenhadze. Współpracował z takimi artystami jak: John Scofield, Terje Rypdal, Bobo Stenson, Jon Christensen, Jon Fält i Arve Henriksen.
Norweg Gard Nilssen jest perkusistą i kompozytorem. Założone przez niego trio Puma w 2010 r. zostało uznane przez magazyn Downbeat i Molde Jazz Festival za "jeden z najbardziej nowoczesnych zespołów muzyki improwizowanej". Jest również członkiem jazzowo-rockowej grupy Bushman’s Revenge. Brał udział w nagraniu 50 albumów dla wytwórni takich jak: Rune Grammofon, Gigafon, Clean Feed. Współpracował m.in. z Mathiasem Eick'em i Lasse'm, Marhaugiem. Jego płyta Firehouse została nominowana do norweskiej nagrody Grammy.
Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce odbywa się w kolejne soboty lata na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Potrwa do 25 sierpnia.(PAP)
autor: Olga Łozińska
itm/