Kultura i sztuka po 1989 roku

21.05.2019

„Magnolia” w reż. Krzysztofa Skoniecznego na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego

„Magnolia”, spektakl na podstawie scenariusza filmu Paula Thomasa Andersona, to najnowsza produkcja Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Premiera przedstawienia w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego odbędzie się w sobotę na Dużej Scenie.

Krzysztof Skonieczny, po realizacjach filmowych i telewizyjnych (film „Hardkor Disco” oraz serial „Ślepnąc od świateł”), wraca do pracy w teatrze. Wraz z Anną Herbut jest autorem dramatu, który powstał na podstawie scenariusza głośnego filmu „Magnolia” Paula Thomasa Andersona z 1999 r.

„Film Andersona zawsze był dla mnie bardzo ważny, obserwowałem jak ten obraz ze mną gra na różnych etapach mojego życia” - mówił we wtorek podczas próby prasowej reżyser.

Twórcy spektaklu określają go jako „mroczna, teatralna baśń dla dorosłych”. Jej bohaterami są ludzie w kryzysie, „którzy są w stanie intensywnie odczuwać rzeczywistość, ale z własnymi emocjami i powracającą jak echo przeszłością nie potrafią sobie poradzić”. „Magnolia to spektakl o przebaczeniu, nadmiarze oraz braku i potrzebie miłości” - piszą twórcy o najnowszej produkcji Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Skonieczny podkreślił, że struktura filmu Andersona jest polifoniczna i wielowątkowa. Wskazał przy tym, że w scenariuszu spektaklu napisanym przez niego i Anne Herbut, połączono wątki. „Pewne rzeczy zmieniliśmy, inne dodaliśmy. Mieliśmy ambicje, by stworzyć mroczą baśń dla dorosłych. Taka konwencja wydała nam się reminiscencją film Andersona” - mówił.

Dodał, że "na matrycy" filmu Andersona twórcy spektaklu wybudowali „swój własny świat”. „Próbowaliśmy pobawić się tematami, które dla nas, po 20 latach, nadal ten film aktywuje” - mówił.

Premiera przedstawienia odbędzie się w sobotę na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL