Uroczystości pogrzebowe Marii Koterbskiej, damy polskiej piosenki, odbędą się w piątek w Bielsku-Białej, rodzinnym mieście, z którym związała całe swoje życie. Spocznie na cmentarzu parafii św. Mikołaja. Artystka zmarła w poniedziałek w wieku 96 lat.
Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego poinformowało, że uroczystości będą miały charakter państwowy.
W bielskim kościele pw. Opatrzności Bożej o godz. 13. rozpocznie się żałobna msza św. Po niej wyruszy kondukt na cmentarz parafii św. Mikołaja, na którym Maria Koterbska zostanie pochowana.
"W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział przedstawiciel ministerstwa kultury, który odczyta list od wicepremiera prof. Piotra Glińskiego" – poinformowały PAP służby prasowe resortu.
Marię Koterbską pożegna także Bielsko-Biała, rodzinne miasto, z którym związana była przez całe życie. Wieczorem na Zamku Sułkowskich w centrum miasta zostanie wyświetlony mapping, upamiętniający artystkę.
Do 28 stycznia w Ratuszu wyłożona będzie księga kondolencyjna. Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski napisał w niej: "Dla wielu była damą sceny muzycznej, królową swingu, legendą polskiej piosenki, ikoną stylu, a dla nas – bielszczan, na zawsze pozostanie po prostu Panią Marysią. Wielką artystką, ale skromną osobą. Obywatelką świata zakochaną w swoim rodzinnym mieście. Bielsko-Biała bez Pani Marii nigdy nie będzie już takie samo".
"Moja Mama uwielbiała Pani piosenki. Dała Pani wiele radości prostym ludziom, za co jestem ogromnie wdzięczny. Teraz w niebie cieszą się, że będzie im Pani swingować. Niech Pani odpoczywa w pokoju" – napisał przewodniczący rady miejskiej Janusz Okrzesik.
Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 r. w Bielsku. Nigdy na stałe nie wyjechała z rodzinnego miasta. Karierę zaczynała po wojnie, a największą popularność zdobyła w latach 50. W repertuarze miała 1,5 tys. piosenek, w tym ok. 400 nagranych. Jej największe przeboje: "Karuzelę", "Rudzielca", "Złoty pierścionek", "Serduszko puka w rytmie cza-cza", "Augustowskie noce" czy "Parasolki" śpiewała cała Polska. Teksty dla Koterbskiej pisali m.in. Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka.
W życiu prywatnym Maria Koterbska była matką aktora i kompozytora Romana Frankla.
W 1994 r. została wpisana do Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej.
W 1999 r. Maria Koterbska została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/