Laureatką Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego została w tym roku Marta Kwaśnicka, autorka zbioru opowiadań „Pomyłka”. Jury doceniło sztukę wyrafinowanej, literackiej analizy tożsamości człowieka, odnawiającą najlepszą tradycję prozy psychologicznej.
W piątek Biblioteka Narodowa, organizator nagrody, podała tegoroczną decyzję jury Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. Otrzymała ją Marta Kwaśnicka za "sztukę wyrafinowanej, literackiej analizy tożsamości człowieka, odnawiającą najlepszą tradycję prozy psychologicznej. Za kunsztowną opowieść w formie narracyjnych miniatur, poszerzającą formułę opowiadania o nowe możliwości gatunkowe, a także za stworzenie oryginalnego portretu młodego pokolenia dojrzewającego w niepodległej Polsce" – czytamy w uzasadnieniu werdyktu jury w składzie: Maciej Urbanowski (przewodniczący), Włodzimierz Bolecki, Wojciech Chmielewski, Janusz Drzewucki, Irena Makarewicz, Krzysztof Masłoń i Mateusz Matyszkowicz.
Marta Kwaśnicka to pisarka, krytyk i redaktorka. Autorka trzech książek literackich: "Krew z mlekiem", "Jadwiga" i "Pomyłka". Za pierwszą otrzymała Nagrodę Literacką Identitas i Nagrodę Literacką Czterech Kolumn, była też nominowana do Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Za "Jadwigę" dostała Nagrodę Literacką "Skrzydła Dedala". Swoje teksty publikowała w "The Tablet", "Christianitas", "Nowym Napisie", "Arcanach", "Pressjach" i "Kontextach". W latach 2011–17 wykładała historię kultury na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
Przewodniczący jury, prof. Macieja Urbanowski, podkreślił w laudacji, że "Pomyłka" Marty Kwaśnickiej "zachwyciła i zarazem zaskoczyła" jurorów. Tom zawiera 13 utworów, z których każdy tworzy osobną całość. "Kwaśnicka, a raczej narratorka jej opowiadań snuje zwykle swoją opowieść wokół pewnego banalnego z pozoru wydarzenia z przeszłości. Może być nim gra w szachy z londyńskim bukinistą w oczekiwaniu na autobus do Polski, może nim być wizyta u okulisty albo rodzinne przyjęcie z okazji urodzin. Często istotną rolę odgrywa w owych opowieściach jakiś przedmiot: telefon w utworze otwierającym +Pomyłkę+, butelka po wódce w Moskiewskiej, stare pianino w Ignazu, czy tytułowa Winda. (...) Każdy z tych utworów stanowi odrębną całość a jednocześnie każdy łączy z pozostałymi" - napisał Urbanowski.
"Można czytać +Pomyłkę+ jako utajoną, zawoalowaną autobiografię Kwaśnickiej i zarazem, jako próbę pokoleniowego portretu. Jako nowelistyczną wersję +straconych złudzeń+, a zarazem +pamiętnik okresu dojrzewania+. Trochę też jako +pamiętnik artysty z czasów młodości+, +spowiedź dziecięcia wieku+ i do tego opowieść o +samotnym pokoleniu+" - dodał przewodniczący jury.
Biblioteka Narodowa ustanowiła Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego w roku 2017, trzy lata po śmierci pisarza. Mottem są słowa patrona: "Nie jesteśmy znikąd". Przyznawana jest za opowiadanie lub cykl opowiadań charakteryzujących się "niekonwencjonalnością sądów, odwagą i precyzją myśli oraz pięknem słowa. Jej cechą szczególną jest docenienie małej formy, bardzo wymagającej pisarsko" - głosi regulamin nagrody.
Laureatów rokrocznie wyłania jury powołane przez dyrektora Biblioteki Narodowej w porozumieniu z wdową po pisarzu, panią Jolantą Nowakowską. Laureat otrzymuje statuetkę, zaprojektowaną przez prof. Macieja Aleksandrowicza, list gratulacyjny i nagrodę pieniężną, której fundatorem jest Biblioteka Narodowa ze środków przekazanych przez International Paper, mecenasa Nagrody. (PAP)
autor: Agata Szwedowicz
aszw/ pat/