MSZ promuje XVIII Konkurs Chopinowski spotem, w którym wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk wykonuje na fortepianie walc polskiego kompozytora i opowiada o związkach muzyki Fryderyka Chopina z dyplomacją.
Od 2 października w Warszawie odbywa się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który potrwa do 23 października. W sobotę późnym wieczorem poinformowano, że 12 pianistów zakwalifikowało się do finału rywalizacji, mimo że regulamin dopuszcza udział 10. Wśród finalistów jest dwóch reprezentantów Polski: Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec.
W niedzielę, 17 października, przypada 172 rocznica śmierci Fryderyka Chopina - przypomniało w komunikacie MSZ, informując jednocześnie, że placówki dyplomatyczne od samego początku promują XVIII Konkurs Chopinowski we wszystkich zakątkach świata.
"Dołącza do nich sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, Szymon Szynkowski vel Sęk – miłośnik muzyki Chopina, który ukończył szkołę muzyczną I stopnia i po wielu latach przerwy zasiadł do fortepianu" - napisano w komunikacie.
Szynkowski vel Sęk w specjalnym spocie wykonuje na fortepianie walc Des-dur op. 64 nr 1 Chopina i opowiada o związkach muzyki wielkiego polskiego kompozytora z dyplomacją, a także zachęca do oglądania i śledzenia etapu finałowego Konkursu.
"Często mówi się, że dyplomacja jest sztuką gry na wielu instrumentach. Niczym w orkiestrze, każdy dyplomata ma swoją partię do odegrania" – podkreśla w nagraniu wiceminister. "Zachęcam Państwa do śledzenia działań polskiej dyplomacji, ale w tym szczególnym czasie do delektowania się muzyką Fryderyka Chopina i oglądania XVIII Konkursu Chopinowskiego" – dodaje.
W krótkim filmiku wiceminister Szynkowski vel Sęk dzieli się też ciekawostkami dotyczącymi związków między muzyką Chopina a dyplomacją, m.in. tym, że budynek w Paryżu, w murach którego światową karierę rozpoczął Chopin, jest obecnie rezydencją ambasadora RP.
Całość Konkursu Chopinowskiego transmituje Program Drugi Polskiego Radia – od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów. Koncerty są wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami.(PAP)
itm/