Kultura i sztuka po 1989 roku

21.09.2018

Na Broadwayu premiera sztuki o aktorce, która pierwsza zagrała Hamleta

Na Broadwayu 25 września odbędzie się premiera komedii pt. „Bernhardt / Hamlet”, z udziałem brytyjskiej aktorki Janet McTeer. Sztuka Theresy Rebeck ukazuje paryskie występy Sarah Bernhardt w 1899 r., gdy jako pierwsza kobieta w historii zagrała postać Hamleta w tragedii Szekspira.

Informację o premierze spektaklu na Broadwayu podała w piątek agencja Reutera.

"Życie francuskiej aktorki Sarah Bernhardt zjawi się na Broadwayu w nowej sztuce, która obrazuje nowoczesny zwrot w jej karierze jako kobiety, która przełamała reguły rządzące zdominowanym przez mężczyzn teatrem" - napisał Reuter.

Komedia pt. "Bernhardt / Hamlet", z udziałem brytyjskiej aktorki Janet McTeer, skupia się na przedstawieniu paryskich występów Bernhardt w 1899 r., gdy jako pierwsza kobieta w historii zagrała postać Hamleta w tragedii Szekspira.

Reuter przypomniał, że "ówcześnie 55-letnia Bernhardt, dziewiętnastowieczna gwiazda teatru, kierowała własnym zespołem teatralnym, sypiała w trumnie, a na dodatek hodowała lwa i aligatora".

"Była niesamowicie odważna; po prostu czuła się niesamowitą osobą" - powiedziała odtwórczyni roli Bernhardt aktorka McTeer.

Reuter zwrócił uwagę, że autorka sztuki, amerykańska dramatopisarka Theresa Rebeck, posłużyła się postacią Bernhardt, by "przyjrzeć się problemom takim jak sława, miłość, starzenie się oraz miejsce kobiet w kulturze celebrytów i samym społeczeństwie". "Była kimś, kto wiedział, jak wstrząsnąć kulturą. Jednak był to niezwykle intelektualny, namiętny i feministyczny sposób wstrząsania kulturą - i to 120 lat temu" - podkreśliła Rebeck.

"Interesowało mnie odkrywanie osoby, która była tak nieustraszona" - dodała.

Sarah Bernhardt zmarła w Paryżu w 1923 r. w wieku 78 lat.

Premiera przedstawienia "Bernhardt / Hamlet" odbędzie się na Broadwayu 25 września br.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL