Kolejne przedstawienie teatrzyku kukiełkowego pt. „Tomcio Paluch” odbędzie się w najbliższą niedzielę w południe na dziedzińcu kamienicy Jabłkowskich przy ul. Chmielnej 21 w Warszawie .
Otwarte dla wszystkich dzieci przedstawienia teatru kukiełkowego to wieloletnia tradycja firmy Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy. W gmachu Braci Jabłkowskich, przy Brackiej 25 (dziś chwilowo jeszcze Traffic) już w latach 30. ubiegłego stulecia wystawiano cieszące się ogromnym powodzeniem przedstawienia dziecięcego teatrzyku kukiełkowego. Były to dwa seanse dziennie w 300 osobowej sali na najwyższym piętrze, obok cukierni z lodami.
Pokazywano popularne bajki opracowywane przez znanych plastyków, m.in. Mariana Walentynowicza. Podobnie jak współcześnie wstęp był bezpłatny i bez zaproszeń i, podobnie jak teraz, goście dostawali upominki od firmy w postaci np. książeczek do kolorowania z motywami z bajek.
W gmachu Braci Jabłkowskich, przy Brackiej 25 (dziś chwilowo jeszcze Traffic) już w latach 30. ubiegłego stulecia wystawiano cieszące się ogromnym powodzeniem przedstawienia dziecięcego teatrzyku kukiełkowego. Były to dwa seanse dziennie w 300 osobowej sali na najwyższym piętrze, obok cukierni z lodami.
Współcześnie to już druga edycja wakacyjnych przedstawień. W każdą niedzielę o godzinie 12 w południe prezentowana jest inna klasyczna bajka, często z Warszawą w tle („Wars i Sawa”, „Złota Kaczka”). Przedstawienia realizuje objazdowy teatr lalkowy "Czarodziej" z Warszawy, który funkcjonuje od 1947 r. Oba współczesne cykle zostały zorganizowane przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta.
„Frekwencja na trzech dotychczasowych tegorocznych przedstawieniach była bardzo dobra. Wszystkie miejsca siedzące, tj. blisko 200, zostało zajętych”, powiedziała PAP przedstawicielka DTBJ Marta Jabłkowska.
W najbliższą niedzielę pokazany zostanie „Tomcio Paluch”, historia zaczerpnięta z folkloru Wysp Brytyjskich, opowiadająca o chłopcu, którego wzrost nie przekraczał wielkości kciuka.
Przedstawienia przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci, ale nie tylko. Pani Marta Jabłkowska powiedziała, że niedawno rozmawiała z młodymi dwudziestokilkuletnimi rodzicami, przyznającymi z zachwytem, że „nigdy czegoś takiego nie wiedzieli”.
W programie cyklu znalazły się klasyczne znane bajki i baśnie, których forma sceniczna została dostosowana do wieku kilkuletnich widzów. Przedstawienia to przede wszystkim rozrywka i zabawa, ale także forma edukacji kulturalnej i wychowawczej. Po każdym przedstawieniu dzieci mogą zapoznać się lalkami i sceną, dowiedzieć się jak powstaje teatr lalkowy i samemu wcielić się w rolę aktora.
18 sierpnia teatrzyk kukiełkowy pokaże „Wilka Gwizdałę” , a 1 września „Warsa i Sawę”. (PAP)
kkp/ abe/