![Laureatka nagrody głównej Karolina Kruszewska (P), dyrektor Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Katarzyna Falkowska-Gołębiewska (L) i prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Agnieszka Wasilewska (P) podczas gali wręczenia nagród w konkursie Young Design. Fot. PAP/T. Gzell](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/202110/young_design.jpg?itok=LbPjpgNa)
W Polsce już nad 68 proc. powierzchni kraju nie występuje naturalne nocne niebo; wzrasta zanieczyszczenie światłem – przypomina Karolina Kruszewska, która w czwartek w Warszawie za projekt „Hoshi” zdobyła główną nagrodę w konkursie Young Design – w tym roku związanym z twórczością Stanisława Lema.
Uroczystość wręczenia głównej nagrody, a także innych wyróżnień, odbyła się w czwartek w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Konkurs, który organizowany jest od 12 lat, w tym roku miał specjalną edycję z okazji Roku Stanisława Lema.
"Gwiazdy pomagają nam marzyć, myśleć o zmarłych i o naszej roli w ogromnym świecie. Niestety ostatnio otacza nas światło miast, a gwiazd już nie dostrzegamy. Spowodowane jest to zanieczyszczeniem świetlnym, które w 2020 roku sprawiło, że nad 68 proc. powierzchni Polski nie występowało naturalne nocne niebo" - przekazała Kruszewska przy okazji prezentacji jej nagrodzonego projektu "Hoshi - twój prywatny kawałek nieba".
"Przenieśmy się w przyszłość o 150 lat. Świat pędzi, nie mamy czasu na rozmyślanie, wspominanie i odkrywanie siebie. Zanieczyszczanie światłem wzrosło, a oglądanie gwiazd stało się wersją premium. Po to powstał HOSHI, aby ludzie w miastach mogli mieć namiastkę swojego prywatnego kawałka nieba" - dodała.
Projekt "Hoshi" składa się z kryształowych kul - w zamierzeniu projektantki - przekazywanych z pokolenia na pokolenie, które mają pozwolić na tworzenie "rodzinnej mapy nieba". Drugą częścią projektu jest mebel, który po włożeniu do jego części z wodą kuli - jak podaje projektantka - "rozświetla gwiazdy naszych przodków za pomocą pola elektromagnetycznego". Produkt jest bezpieczny dla środowiska naturalnego, wykorzystuje panel słoneczny i deszczówkę.
Karolina Kruszewska studiuje wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W projektowaniu - jak czytamy na towarzyszącej konkursowi ekspozycji - odnosi się do "natury, sensualności, pogłębienia relacji i powrotu do korzeni". "Te zasady uznawała za tak podstawowe, że nie zauważyła, iż są one też jej wyróżnikiem. Teraz wie, że dopiero kiedy człowiek zacznie rozumieć siebie i innych staje się dobrym projektantem" - podkreślono w informacji o projektantce.
"W wolnym czasie udziela się społecznie, tworząc projekty związane z miastem zamieszkania (Projekt non profit materiałów promocyjnych dla IV Światowego Zjazdu Bytomian), rozszerza swoją pasję do grafiki, plakatu i geologii" - podano, dodając też, że obecnie Karolina Kruszewska prowadzi nadzór autorski nad wdrożeniem jej dyplomu licencjackiego na temat "zbierania wody deszczowej w miastach" i pracuje w zespole projektowym Dagmary Szmal opracowującym, w ramach programu Dobre Innowacje, prysznic dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.
Więcej informacji o konkursie - jego wynikach, komisji konkursowej i patronach - można znaleźć na portalu Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. (PAP)
nno/ aszw/