Piotr Fronczewski, aktor Teatr Ateneum, satyryk, aktor radiowy i telewizyjny, otrzymał w czwartek nagrodę im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Jury uhonorowało aktora za spektakl "Ja, Feuerbach", który Fronczewski wyreżyserował i w którym zagrał główną rolę.
Nagroda została przyznana Fronczewskiemu za wybitne osiągnięcia aktorskie, ze szczególnym uwzględnieniem pracy przy spektaklu "Ja, Feuerbach". Sztuka autorstwa Tankreda Dorsta miała swoją premierę w warszawskim Teatrze Ateneum w lutym 2013 r. Dla Fronczewskiego, który odgrywa główną rolę w spektaklu, był to jednocześnie debiut reżyserski. Aktor otrzymał dyplom oraz grafikę autorstwa Janusza Golika.
Nagroda została przyznana Fronczewskiemu za wybitne osiągnięcia aktorskie, ze szczególnym uwzględnieniem pracy przy spektaklu "Ja, Feuerbach". Sztuka autorstwa Tankreda Dorsta miała swoją premierę w warszawskim Teatrze Ateneum w lutym 2013 r. Dla Fronczewskiego, który odgrywa główną rolę w spektaklu, był to jednocześnie debiut reżyserski.
"Pewnego dnia zadzwonił do mnie Janusz Kukuła, mój przyjaciel i szef Teatru Polskiego Radia i zapytał czy nie nagralibyśmy właśnie +Feuerbacha+ Dorsta. Poczułem się podekscytowany i onieśmielony jednocześnie - od razu wraca pamięć spektaklu Tadeusza Łomnickiego sprzed ćwierć wieku. Zdecydowałem się jednak, dokonaliśmy nagrania. Nie odbyliśmy jednak takiej standardowej próby, jedynie opowiedzieliśmy sobie w kilku słowach, o co nam idzie. Gdy skończyliśmy nagranie, poprosiłem Janusza, by dał mi materiał do posłuchania. Po odsłuchaniu wydało mi się, że jest to z mojej strony rzetelne nagranie. Do tego stopnia, że pomyślałem, czy nie warto byłoby zrobić tego w teatrze. Minęły trzy lata i oto jesteśmy po premierze" - opowiadał Piotr Fronczewski podczas czwartkowej ceremonii wręczenia nagrody.
"Bardzo cenię pana Feuerbacha, powołanego do życia przez Dorsta. Znajduję w nim wiele sensu, wiele dziwnej - nie zawsze zrozumiałej - logiki artystów i filozofii, przez niego prezentowanej, która dla niektórych jest być może stara, śmieszna, groteskowa. Ale ona ma sens i to sens, który pozwala teatrowi trwać i być" - dodał aktor.
Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego została ustanowiona w 1957 r. Inicjatorem powołania nagrody był Roman Szydłowski, ówczesny prezes Klubu Krytyki Teatralnej i jeden ze współzałożycieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej Nagroda przyznawana jest wybitnym twórcom polskiego teatru. Wśród laureatów znajdują się m.in. Erwin Axer, Tadeusz Łomnicki, Kazimierz Dejmek, Jerzy Jarocki i Tadeusz Kantor.
Piotr Fronczewski (ur. 1946 w Łodzi) debiutował w wieku 12 lat w filmie "Wolne miasto" Stanisława Różewicza (1958). Pracował w teatrach warszawskich: Narodowym (1968-69), Współczesnym (1969-73), Dramatycznym (1973-79), Studio (1984-87). Obecnie, od 1991 związany jest z Teatrem Ateneum. W dorobku ma ponad 120 ról w filmach fabularnych oraz serialach telewizyjnych. Występował również w słuchowiskach radiowych. W 1983 r. nagrał płytę jako fikcyjny wokalista disco, Franek Kimono. (PAP)
pj/abe/