Kultura i sztuka po 1989 roku

05.12.2017

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza - nabór do końca stycznia

Do końca stycznia 2018 r. można zgłaszać książki do 3. edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wyróżnienie przyznawane jest za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą, w języku polskim.

Nagroda wynosi 40 tys. zł. Jej fundatorem i organizatorem, wspólnie z Muzeum Witolda Gombrowicza, jest prezydent miasta Radomia. W tej edycji konkursu biorą udział książki wydane w 2017 r.

Propozycje do nagrody mogą zgłaszać wydawnictwa, autorzy, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne, a także członkowie kapituły nagrody. W czerwcu 2018 r. kapituła wybierze i ogłosi nominowanych. Rozstrzygnięcie nastąpi we wrześniu 2018 r.

Jak podkreślił sekretarz kapituły nagrody i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński, organizatorzy liczą na dużą liczbę zgłoszeń, ponieważ rok 2017 obfituje w wiele udanych debiutów literackich. „Obserwujemy coraz większe zainteresowanie nagrodą, nie tylko środowiskowe i medialne, ale przede wszystkim czytelnicze” - zaznaczył Tyczyński. W 2016 r. do nagrody zgłoszonych zostało blisko 60 książek, rok później - 90 pozycji literackich.

W 2016 r. laureatami nagrody zostali Weronika Murek za „Uprawę roślin południowych metodą Miczurina” oraz Maciej Hen za „Solfatarę”. W 2017 r. nagroda przypadła Annie Cieplak, autorce powieści „Ma być czysto”.

Honorową patronką nagrody jest wdowa po pisarzu, Rita Gombrowicz, a mecenasem - radomski przedsiębiorca Jarosław Krzyżanowski. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL