Blisko 100 spektakli i innych atrakcji czeka na uczestników tegorocznej, dziewiątej edycji Nocy Teatrów Metropolii, która odbędzie się w sobotę w miastach woj. śląskiego, należących do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).
"Noc Teatrów Metropolii to wydarzenie, które wprost realizuje idee metropolitalności. Łączy bowiem potencjały wielu instytucji, stwarza możliwość współpracy pomiędzy nimi. A w wyniku tej współpracy powstaje nowa jakość - wydarzenie prezentujące kulturalny potencjał Metropolii i umożliwiające tysiącom widzów kontakt z żywą sztuką teatru" - powiedziała członkini zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Karolina Wadowska podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach. "Tego typu przedsięwzięcia najlepiej przyczyniają się do zmiany stereotypów w myśleniu o konurbacji śląsko-zagłębiowskiej" - dodała.
Noc Teatrów Metropolii odbędzie się w 10 miastach i miejscowościach GZM, w 14 teatrach, w domach kultury i w telewizyjnych studiach, ale także na ulicach, placach, w galerii handlowej, a nawet w zabytkowej Sali Sejmu Śląskiego. Wbrew nazwie potrwa od wczesnego popołudnia do późnej nocy.
"Zapraszamy już od popołudnia aż do późnej nocy. Będzie teatralnie, muzycznie-klubowo i zakulisowo. Liczymy, że jak co roku odwiedzi nas blisko ośmiuset widzów” – powiedziała dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie Aleksandra Gajewska. Chorzowski teatr uczestniczy w nocy teatrów już po raz dziewiąty.
"Teatr to zdecydowanie nocny żywioł" - podkreślił dyrektor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach Robert Talarczyk. W sobotę Teatr Śląski otworzy drzwi zapraszając nie tylko na własną scenę, ale też wystawi spektakl +Terror+ w Sali Sejmu Śląskiego. "W sobotę gościmy też zespół z Belgii – młodzi cyrkowcy będą działać na placu teatralnym od godziny 16.30, a w drugiej części miasta widzowie będą podążać za Królem Gasparem w wędrującym spektaklu hiszpańsko-meksykańskiego kolektywu cia.Foradelugar. Do tego jak zawsze warsztaty plastyczne i atrakcje związane z charakteryzacją i kostiumami" - dodał Robert Talarczyk.
Podczas NTM widzowie oglądają najlepsze produkcje minionego sezonu, a także premiery, uczestniczą w warsztatach, spotykają się z twórcami, przebierają w teatralne kostiumy, charakteryzują, tańczą, grają – cieszą się teatrem. Tegoroczna edycja jest jednak wyjątkowa, bo po raz pierwszy odbywa się w już oficjalnie działającej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Bilety na spektakle grane podczas Nocy Teatrów są zawsze znacznie tańsze niż zwykle. Jak podkreślano podczas poniedziałkowej konferencji, w tym roku wyjątkowo dużo przedstawień będzie można obejrzeć za darmo. Między innymi dwa katowickie teatry - Teatr Bez Sceny i Teatr Gry i Ludzie - zdecydowały się cały swój program, wszystkie spektakle i atrakcje, udostępnić widzom bezpłatnie. Podobnie jest w tyskim Teatrze Małym i w Telewizji Katowice.
Atrakcję komunikacyjną przygotowała GZM. 29 września wszyscy posiadacze biletów na spektakle teatralne grane podczas Nocy Teatrów będą mogli jeździć za darmo wszystkimi autobusami, trolejbusami i tramwajami na terenie Metropolii. Wystarczy mieć ze sobą bilet do teatru i bilet okolicznościowy, pobrany ze strony nocteatrowmetropolii.pl. Tam też znajdują się szczegółowe informacje na temat całego repertuaru NTM.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) – powołana specjalną ustawą – zrzesza dziś 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego. Po spełnieniu przewidzianych przez ustawę wymagań Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać 1 stycznia 2018 r. Na terenie GZM mieszka 2,28 mln osób. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ pat/