Za 310 tys. został sprzedany obraz Zdzisława Beksińskiego ze słynnej kolekcji japońskiej, do niedawna uważanej za zaginioną. Odbywającą się w piątek wieczorem w Tychach aukcję wygrał anonimowy nabywca, który brał niej udział przez internet. Cena wywoławcza dzieła wyniosła 200 tys. zł.
Aukcja została zorganizowana przez Dom Aukcyjny Agra-Art podczas wystawy "Beksiński na Śląsku" w Tichauer Art Gallery w Browarze Obywatelskim w Tychach. Licytować można było osobiście, a także przez telefon, internet lub złożyć zlecenie z limitem ceny. Zwycięzca został wyłoniony po kilku minutach od rozpoczęcia licytacji.
Licytowana praca pochodzi z lat 1985-1990, to olej na płycie o wymiarach 92 na 88,5 cm. Obraz nie ma tytułu, jest sygnowany na odwrocie: "ZH | BEKSIŃSKI". Dzieło, wraz z innymi obrazami autorstwa Beksińskiego, zostało zakupione w 1990 roku w paryskiej galerii Piotra Dmochowskiego, marszanda Beksińskiego.
Obrazy Beksińskiego wraz z innymi pracami polskich malarzy współczesnych miały być częścią ekspozycji Muzeum Sztuki Wschodnioeuropejskiej w Osace, jednak po zamknięciu tej instytucji ślad po nich zaginął. Dopiero w 2018 roku kolekcja zaczęła być sprowadzana partiami przez Dom Aukcyjny Agra-Art do Polski. Prace z kolekcji japońskiej od kilku lat sukcesywnie pojawiają się na aukcjach. W ubiegłym roku obraz z oznaczeniem "ZH" był eksponowany w Agra-Art w ramach wystawy "Beksiński. Kolekcja Japońska".
W postindustrialnych przestrzeniach Tichauer Art Gallery od czerwca jest prezentowanych 50 obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, któremu Beksiński przekazywał dzieła uważane przez niego za najlepsze, oraz 5 obrazów z kolekcji japońskiej. Wystawa została otwarta w czerwcu. Pierwotnie miała być prezentowana do 23 września, ale niedawno zapadła decyzja o przedłużeniu jej do 2 listopada ze względu na bardzo duże zainteresowanie zwiedzających.
Obok głównej ekspozycji w Browarze Obywatelskim w Tychach otwarto jest także wystawę "Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition". To multimedialna podróż przez twórczość artysty, dzieła są tam prezentowane na wielkoformatowych ekranach w połączeniu z muzyką lub w stereoskopii oraz z wykorzystaniem technologii VR.
Nie są to jedyne wydarzenia związane z trwającym na Śląsku festiwalem twórczości Beksińskiego - pierwszego w Polsce tak kompleksowego przedsięwzięcia artystycznego poświęconego twórczości tego słynnego malarza. W programie znalazły się także wydarzenia specjalne, m.in. pokazy filmów dokumentalnych o rodzinie Beksińskich i spotkania z ich twórcami, panele i dyskusje z gośćmi dotyczące wątków śląskich w życiu Beksińskich. Na zakończenie festiwalu, 24 września w katowickim Spodku odbędzie się koncert "Świat Mistrza Beksińskiego". Będzie to "koncert muzyki współczesnej z projekcją +poruszonych+ dzieł oraz wystawą oryginalnych obrazów Mistrza" - zapowiadają organizatorzy.
Festiwal "Beksiński na Śląsku" został organizowany przy współudziale Muzeum Historycznego w Sanoku, Fundacji Beksiński i domu aukcyjnego Agra-Art. Honorowy patronat objął marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Partnerem strategicznym wystawy są Koleje Śląskie.
Zdzisław Beksiński (1929-2005) był jednym z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich artystów współczesnych – fotografem, grafikiem i malarzem. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Jako młody artysta zajmował się fotografią, a tworzyć obrazy zaczął dopiero na początku lat 60. Zorganizowana przez znanego krytyka Janusza Boguckiego wystawa w Starej Pomarańczarni w Warszawie w 1964 r. spowodowała, że stał się popularny. Od końca lat 90. tworzył także grafiki cyfrowe, sięgając w nich po swoje zdjęcia. Beksiński został zamordowany w swoim mieszkaniu w Warszawie w nocy z 21 na 22 lutego 2005 r. Swoją spuściznę zapisał Muzeum Historycznemu w Sanoku. (PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ aszw/