I etap konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Filharmonię w Szczecinie został rozstrzygnięty. Do finału zakwalifikowano utwory Tomasa Peire-Serrate'a, Andrzeja Szachowskiego, Adama Porębskiego, Tomasza Szczepanika, Choi Jin Seoka oraz Claudia Passilongo - poinformował PAP ZAiKS.
Do finału zakwalifikowano utwory "Borealis" Tomasa Peire-Serrate'a, "Helix Nebula" Andrzeja Szachowskiego, "Iluzje" Adama Porębskiego, "Rumori" Tomasza Szczepanika, "Sunrise in Hyangil Am" Choi Jin Seok i "Symphonic Dystopia" Claudia Passilongo.
W skład jury, któremu przewodniczył Marcin Błażewicz, weszli Krzysztof Knittel, Szymon Bywalec oraz Miłosz Bembinow (sekretarz konkursu, bez prawa głosu).
Jurorzy oceniali 176 prac z Argentyny, Austrii, Białorusi, Brazylii, Chin, Cypru, Danii, Finlandii, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Kanady, Korei Południowej, Macedonii, Niemiec, Polski, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.
"Gratuluję finalistom i z niecierpliwością czekam na finał. To ogromna satysfakcja móc usłyszeć prawykonania kompozycji, które powstały dzięki inicjatywie ZAiKS-u. Cieszy mnie szczególnie fakt, że dostrzeżone przez nas utwory po zakończonym konkursie nie znikają z repertuarów. W tym roku my, kompozytorzy, dotkliwie odczuwamy odcięcie od publiczności, od orkiestry, od atmosfery sali koncertowej. W tej chwili możemy tylko czekać na złagodzenie obostrzeń sanitarnych i pozwolić muzyce, aby grała w wyobraźni" – mówił Miłosz Bembinow, pomysłodawca konkursu i sekretarz Jury, cytowany w przesłanym PAP komunikacie.
Zakwalifikowanie do finału wiąże się z profesjonalnym wykonaniem i nagraniem utworu. Utwory finałowe zostaną prawykonane podczas koncertu zaplanowanego na 19 marca 2021 roku w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Utwory wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Szymona Bywalca.
Dopiero po wysłuchaniu prawykonań jury ustali ostateczny werdykt i ogłosi wyniki. Przewidywaną nagrodą za I miejsce jest 50 000 złotych, za II miejsce – 30 000 złotych, za III – 20 000 złotych. Dodatkowo zostaną przyznane Nagroda Publiczności i Nagroda Orkiestry.
Jeśli sytuacja epidemiczna ulegnie poprawie finał konkursu będzie regularnym, biletowanym koncertem, a publiczność zostanie zaangażowana w wybieranie swojego faworyta.
Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. M. Karłowicza ma odbywać się regularnie co dwa lata. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ wj/