Spektakl "Wszystko o mojej matce" Tomasza Śpiewaka w reżyserii Michała Borczucha otrzymał Grand Prix 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jury doceniło także m.in. Agatę Dudę-Gracz, Krzysztofa Garbaczewskiego, Agatę Kucińską i Andrzeja Konopkę.
Jury w składzie Jan Kozikowski - przewodniczący, Jacek Wakar, Weronika Murek, Maryla Zielińska do tegorocznego finału zakwalifikowało 13 spektakli. Nagrodzono m.in. twórców spektakli: "Herosi Transformacji i miecz Chrobrego" Macieja Łubieńskiego i Michała Walczaka (granego w ramach cyklu "Pożar w Burdelu" w Teatrze WARSawy) oraz "Life is cruel, people are bad czyli życie jest ciężkie" Michała Wanio i Edyty Januszewskiej ze stołecznego Teatru Ochoty.
Dwie równorzędne nagrody reżyserskie otrzymali: Agata Dudy-Gracz oraz Krzysztof Garbaczewski. Duda-Gracz nagrodzona została za spektakl "Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" zrealizowany w Teatrze Nowym w Poznaniu, a Garbaczewski za "Roberta Robura" Mirosława Nahacza w TR Warszawa. Za reżyserię spektaklu "Siódemka" Ziemowita Szczerka z Teatru Zagłębia w Sosnowcu wyróżniono Remigiusza Brzyka.
Nagroda specjalna trafiła do Jakuba Krofty, dyrektora artystycznego Wrocławskiego Teatru Lalek, za - jak podał e-teatr.pl - "konsekwentne promowanie polskiej dramaturgii współczesnej, poszukiwanie nowego języka teatru i dbałość o niezmiennie wysoki poziom rozmowy z widzem".
Ponadto nagrody indywidualne otrzymali: Agata Kucińska za osobowość artystyczną i Andrzej Konopka za "unikalną obecność sceniczną i temperament". Wyróżniono także Monikę Niemczyk za rolę w zwycięskim spektaklu "Wszystko o mojej matce", Jana Duszyńskiego za muzykę i zespołowo - Aleksandrę Wasilkowską (scenografia), Roberta Mleczko (wideo), Sławomira Błaszewskiego (kostiumy) oraz Bartosza Nalazka (reżyseria światła) - za oprawę plastyczną do spektaklu "Robert Robur".
Nagroda za najlepszy tekst dramatyczny trafiła do Marii Wojtyszko za tekst "Piekło-Niebo", zrealizowany we Wrocławskim Teatrze Lalek. Za najciekawsze debiuty dramatopisarskie uznano teksty: "Polowanie na motyle" Beniamina M. Bukowskiego, "Makbet" Alicji Kobielarz i "Rocznica" Grzegorza Staszaka składające się na spektakl "Triatlon" zrealizowany w Teatrze Ochoty.
Jak podaje e-teatr.pl do I etapu 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej dopuszczone zostały aż 143 inscenizacje polskiego dramatu.
Uroczyste ogłoszenie werdyktu Jury oraz Komisji Artystycznej odbyło się w poniedziałek w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, który jest koordynatorem Konkursu.
Nagrody wręczali przewodniczący Jury oraz Komisji Artystycznej - Jan Kozikowski i Jacek Sieradzki, prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz oraz przewodnicząca Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP Teresa Stępień-Nowicka, dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Agnieszka Komar-Morawska oraz dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Dorota Buchwald.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej powołał do życia w 1994 r. ówczesny ministra kultury i sztuki Kazimierz Dejmek. Ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
masl/ pat/