Kultura i sztuka po 1989 roku

13.09.2018

Ostrołęka: zainaugurowano festiwal teatralny InQbator

Paradą uliczną rozpoczął się w czwartek w Ostrołęce festiwal teatralny InQbator. 9. edycja wydarzenia to m.in. 16 spektakli i warsztaty pantomimy. W festiwalu bierze udział ok. 90 artystów z Polski i świata.

Trzydniowy festiwal poświęcony jest sztuce teatru niewerbalnego, który łączy wszystkie dziedziny sceniczne niemające związku ze słowem - kuglarstwa, cyrku, teatru tańca, pantomimy czy teatru ulicznego.

Szczególną pozycję w tegorocznym programie zajmuje pantomima. W Ostrołęce wystąpi m.in. niemiecki duet Bodeker & Neander. „Są to uczniowie i asystenci Marcela Marceau, którzy jeżdżą ze swoimi spektaklami po całym świecie prezentując najwyższą półkę klasycznej pantomimy. Prezentują bardzo czystą i elegancką formę” - powiedziała PAP organizatorka festiwalu Magdalena Chabros z Mazowieckiego Instytutu Kultury.

Pantomimę reprezentuje także Bartłomiej Ostapczuk – aktor mim, choreograf i autor scenariuszy, związany m.in. z Warszawskim Centrum Pantomimy. Po warsztatach teatralnych, które prowadził w ramach festiwalu powiedział PAP, że "największą wartością jest poszukiwanie sposobów wyrazu w danej osobie". "Ile osób - tyle sposobów wyrażania. Uważam, że właśnie takie podejście do indywidualnej wrażliwości uczestnika warsztatów, czy aktora jest przyszłością pantomimy” - ocenił.

Ostapczuk dodał, że w trakcie warsztatów starał się wraz z uczestnikami odnaleźć wartości i pojęcia, jakie da się wyrazić bez używania słów. "Często są one indywidualnie wybrane przez każdego z uczestników, który musi uświadomić sobie dlaczego milczy na scenie. Punktem wyjścia są poszukiwania we własnej wyobraźni. W pantomimie nie chodzi o to, aby ruchem zastąpić słowo, to byłoby zbyt proste, nie prowadziło nigdzie głębiej. Jako aktorzy filtrujemy nasze emocje i doświadczenia starając się odnaleźć swój indywidualny sposób wyrazu” - powiedział.

Jego zdaniem "pantomimy nie można nauczyć się w kilka lat". "Zaczynam dwudziesty rok swojej praktyki nad sztuką zrozumienia swojego ciała i uważam, że jest to niekończący się proces” - powiedział. Efekty warsztatów zaprezentowane zostaną w sobotę.

Premierowy spektakl - „Adam et Eva. In vivo” - wystawi podczas festiwalu InQbator związane z Bartłomiejem Ostapczukiem - Warszawskiego Centrum Pantomimy – Street. Jak powiedziała Magdalena Chabros - „jest to nowa formacja, która zaprezentuje swój pierwszy spektakl w nowym, rozszerzonym składzie.”

Ponad to publiczność obejrzy spektakle: „Orfeo’70” Dawida Żakowskiego, „La Cacja” w wykonaniu Mai Rojas i Los Escultores del Aire Cia, „Dzieci wojen - kronika obrazu i słowa” Ostrołęckiej Sceny Autorskiej, „Czarny Łabędź” Teatru Scena, „Konstelacje” Fundacji Artystycznej Perform, „Pięciu nieudanych” Fundacji Sztuki Ciała, „Tradycja” Teatru Rękawiczka, „Nieme kino” Teatru MIMO oraz „Kalos Kaghatos” Teatr AKT i „Motyle” w wykonaiu duetu Paulina Święcańska i Dawid Żakowski w towarzystwie seniorów i młodzieży z Ostrołęki.

Festiwalowi towarzyszą również warsztaty krytyki teatralnej i konkurs „Napisz o milczeniu, a będzie o Tobie głośno” na recenzję spektaklu wystawionego podczas dwóch pierwszych dni. Prace oceni krytyk teatralny Włodzimierz Neubart. W ramach zapowiedzi festiwalu odbyła się tez akcja „Duża przerwa” - to sześć dwudziestominutowych prezentacji na terenie szkół. Poprowadzili je tancerka i choreografka Alisa Makarenko oraz tancerz i choreograf, były solista moskiewskiego Teatru Bolszoj Alexey Torgunakov.

Miejscami festiwalu są Scena Główna i Kameralna OCK, parking przed OCK, plac przy Scenie obok Domu Handlowym Kupiec oraz parking przy ul. Prądzyńskiego. (PAP)

Monika Zdziera

mzd/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL