Ma 400 metrów kwadratowych, waży 80 ton i jest pokryty patynowaną, miedzianą blachą. Będzie otwierał się w ciągu czterech minut. To dach powstającego w Gdańsku Teatru Szekspirowskiego. Taka konstrukcja pozwoli grać spektakle pod gołym niebem.
23 kwietnia odbędzie się w Teatrze Szekspirowskim widowisko pod hasłem "Pierwsze Publiczne Otwarcie Dachu". Będą to jednocześnie obchody 450. rocznicy urodzin wybitnego angielskiego dramaturga.
"Postanowiliśmy przybliżyć mieszkańcom niecodzienną bryłę architektoniczną teatru, dla wielu niepodobną do ich wyobrażeń o budynku teatru. Absolutnie unikatowy, jedyny na świecie, jest właśnie otwierany, dwupołaciowy dach. Stanowi nawiązanie do renesansowych tradycji teatru, kiedy grano przy świetle dziennym" - powiedział PAP dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (GTS) prof. Jerzy Limon.
"Pierwsze Publiczne Otwarcie Dachu" będzie happeningiem artystycznym z udziałem m.in. strongmana Mariusza Pudzianowskiego, który spróbuje otworzyć sklepienie budynku ciągnąc 50-metrową linę. Mięśnie siłacza mogą okazać się jednak za słabe. W sukurs współczesnemu gladiatorowi przyjdzie wówczas parada kilkudziesięciu tancerzy i aktorów ubranych w stroje z różnych epok i przedstawień, która przejdzie po sześciometrowym murze otaczającym teatr. Koniec końców, wspólnym wysiłkiem dach się otworzy.
"Nasz teatr jest jak szkatuła na precjoza z zamkniętym wiekiem, po jego otwarciu ukazuje się cała zawartość pudełka. Bryła tego budynku to architektoniczne dzieło sztuki. Choć wiem, że nie wszystkim musi się podobać i jestem już z tym pogodzony. Każdy może wypowiadać swoją negatywną opinię, ale jednocześnie nie może zabraniać innym podziwiania tego obiektu" - uważa Limon.
23 kwietnia odbędzie się w Teatrze Szekspirowskim widowisko pod hasłem "Pierwsze Publiczne Otwarcie Dachu". Będą to jednocześnie obchody 450. rocznicy urodzin wybitnego angielskiego dramaturga.
Szef GTS podkreślił, że równie atrakcyjne jak otwierany dach jest wnętrze teatru, w którym znajdą się trzy rodzaje scen.
"Pierwsza to scena elżbietańska na potrzeby spektakli szekspirowskich, podniesiona na ponad metr od podłogi z widownią z trzech stron, stojącą wokół sceny i siedzącą na galeriach. Jeśli chcemy mieć natomiast tradycyjną scenę typu włoskiego tam, gdzie była scena elżbietańska może powstać rząd foteli dla widzów. Ponadto, możemy stworzyć także scenę w kształcie areny z publicznością po czterech stronach. Wszystko to dzięki nowoczesnej technice, systemowi kilkudziesięciu automatycznych zapadni" - wyjaśnił Limon.
Widownia teatru pomieści ok. 500-600 osób. Na potrzeby przedstawień teatralnych może też służyć mur o długości stu metrów wokół teatru. Oprócz tego, cała widownia i scena mogą być wypoziomowane i stać się parterem o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych, gdzie można organizować różnego rodzaju wydarzenia takie jak np. bale, wystawy, koncerty, a nawet zawody szermiercze.
"Tego rodzaju różne układy przestrzenne to bardzo atrakcyjna oferta dla dzisiejszych reżyserów, którzy uciekają od wnętrz klasycznego teatru i szukają nowych rozwiązań inscenizacyjnych. Nasz teatr, choć wyrasta z tradycji renesansowego teatru, nie jest jej imitacją. To nowoczesny, XXI-wieczny budynek, w którym można będzie realizować rozmaite działania artystyczne" - nadmienił dyrektor GTS.
Cały obiekt będzie miał powierzchnię ośmiu tysięcy metrów kwadratowych, z czego 4,5 tys. metrów kwadratowych w części nadziemnej.
Oficjalne otwarcie Teatru Szekspirowskiego zaplanowane jest na 19 września.
Gdańska placówka będzie działać na zasadzie impresariatu, bez stałego zespołu aktorskiego.
20 września w Teatrze Szekspirowskim rozpocznie się "Tydzień Brytyjski": do Gdańska z "Hamletem" przyjedzie teatr Globe z Londynu. Widzowie zobaczą też występ eksperymentalnego teatru Gecko. Spektaklom towarzyszyć będzie m.in. przegląd filmów brytyjskich oraz wystawa o Gdańsku i Londynie w czasach Szekspira.
Po przeglądzie spektakli z Wielkiej Brytanii, pod koniec września w teatrze odbędzie się, kolejna, osiemnasta już edycja Festiwalu Szekspirowskiego. W 2015 r. festiwal ten, zgodnie z dotychczasową tradycją, zostanie zorganizowany latem. Kolejne pokazy zagranicznych sztuk w Teatrze Szekspirowskim zaplanowano w ramach "Tygodnia Flamandzkiego" i "Tygodnia Rumuńskiego". Niewykluczone, że w czerwcu lub październiku 2015 r. zorganizowany zostanie także "Tydzień Rosyjski".
Oprócz przeglądu przedstawień europejskich w Teatrze Szekspirowskim mają się także odbywać regularnie prezentacje dokonań najważniejszych polskich teatrów. "Chcemy zacząć od spektakli Teatru Narodowego w Warszawie, jesteśmy już też po wstępnych rozmowach m.in. z kierownictwem Teatru Polskiego we Wrocławiu i Starego Teatru w Krakowie. Mamy również ambicje, aby ściągać do Gdańska najważniejsze polskie premiery teatralne" - dodał Limon.
Na przyszły rok przewidziane jest "Lato z Szekspirem". Ma to być własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego grana w miesiące wakacyjne przy otwartym dachu.
Budynek Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku zaprojektował 63-letni Renato Rizzi z Włoch - autor m.in. Pałacu Sportu we włoskim Trento, którego budowa kosztowała 70 milionów euro. Architekt otrzymał nagrody w konkursach na gmach Muzeum Egipskiego w Kairze (jego projekt zajął trzecie miejsce na dwa tysiące nadesłanych prac) czy dzielnicę Pujiang w Szanghaju. Stworzył też m.in. siedzibę opery w Tokio i dzielnicę La Viltette w Paryżu. Rizzi wykłada w Instituto Universitario di Architettura w Wenecji.
Pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1991 r., kiedy to z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona powstała Fundacja Theatrum Gedanense, pod patronatem księcia Walii Karola i Andrzeja Wajdy.
Kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano we wrześniu 2009 r., budowa rozpoczęła się wiosną 2011 r.
Teatr Szekspirowski powstaje w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r. Po rozebraniu Szkoły Fechtunku w 1740 r. powstał w tym samym miejscu inny teatr, zwany Komedienhaus, który funkcjonował do początku XIX wieku.
Koszt budowy i wyposażenia Teatru Szekspirowskiego wyniesie 95 mln zł, z czego 75 proc. stanowi dotacja z Unii Europejskiej, resztę po połowie finansują samorządy: gdański i marszałkowski.
Robert Pietrzak (PAP)
rop/abe/