Wprowadzenie ulg podatkowych na produkcję kulturowych gier wideo, nowe muzea, ustanowienie statusu artysty - zapowiedział w środę na sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński przedstawiając plany resortu na lata 2019-2023.
W środę w siedzibie MKiDN odbyło się wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, na której wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego przedstawił informację na temat polityki kulturalnej rządu.
Wicepremier Gliński zapowiedział m.in. wprowadzenie ulg podatkowych na produkcję kulturowych gier wideo (analogicznie do wprowadzonego w roku 2019 systemu zachęt dla produkcji audiowizualnej). Mówił także o pomyśle utworzenia Centrum Gier Wideo, które przyczyni się do umacniania pozytywnego wizerunku polskiej branży gier wideo, jako prężnie rozwijającej się gałęzi gospodarki i kultury.
W planach MKiDN na lata 2019-2023, zaprezentowanych przez Glińskiego, jest także uzupełnienie sieci muzeów o np. Narodowe Muzeum Techniki (w planach jest, aby powstało na błoniach Stadionu Narodowego), Muzeum Wyspiańskiego oraz Muzeum Polskiej Sztuki Użytkowej jako nowych filii Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Badań Polarnych w Puławach, Panteon Śląski w Katowicach (otwarcie w 2022 roku, w 100. rocznicę wkroczenia wojsk polskich do Katowic), Muzeum Historii Naturalnej w Warszawie, Muzeum ks. Popiełuszki w Okopach czy Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej.
Minister kultury zapowiedział także budowę nowej siedziby dla Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz budowę Europejskiego Centrum Muzyki w Żelazowej Woli i Europejskiego Centrum Filmowego "Camerimage" w Toruniu.
Szef resortu kultury, mówiąc o planach, wymienił także pomysł utworzenia Ośrodka Edukacji Muzycznej (EOEM) w dziedzinie jazzu i biznesu muzycznego
"Nowa instytucja kultury, którą chcemy powołać w tej kadencji i która była zapowiadana w programie to jest Polski Teatr Impresaryjny, czyli coś takiego, co daje pewną ofertę dla artystów teatralnych, którzy mogą występować o grant na pewne przedsięwzięcie" - wyjaśnił minister kultury.
Gliński dodał także, że MKiDN będzie podejmowało dalsze decyzje o współprowadzeniu instytucji kultury. Zapowiedział również powołanie, wraz z władzami miasta Szczecina, kolejnej instytucji upamiętniającej Porozumienia Szczecińskie z 1980 roku, w postaci "Ośrodka Stocznia – Pamięć i Solidarność".
Szef resortu kultury zapewnił również o dalszej chęci wspierania produkcji filmowych, m.in. filmów "Raport Pileckiego", "Śmierć Zygielbojma", "Zieja", "Volunteer" (produkcja amerykańska o Witoldzie Pileckim).
Wicepremier Gliński podsumował również cztery ostatnie lata. "Podstawową informacją jest to, że nastąpił bardzo duży wzrost wydatków państwa na kulturę". W latach 2015-2020 wydatki państwa na kulturę wzrosły o ok. 40 proc. - wynika z zestawienia przygotowanego przez MKiDN, które brało pod uwagę również budżet przyszłoroczny. "Uruchomiliśmy wielki projekt współprowadzeń - ponad 30 instytucji kultury i instytucji muzealnych, zostało objęte współprowadzeniem przez ministra kultury, czego dotychczas nie było" - podkreślił Gliński.
Jako drugi istotny program realizowany przez MKiDN wymienił tworzenie nowej sieci muzeów oraz wsparcie dla tych, które już funkcjonowały. Minister wskazał m.in. na Muzeum Historii Polski. "Państwo polskie nie stworzyło Muzeum Historii Polski z prawdziwego zdarzenia, nam udało się to przezwyciężyć. (...) Muzeum jest w tej chwili budowane na warszawskiej Cytadeli. Ta inwestycja to jest koszt mniej więcej 850 mln zł." - podkreślił. Jak mówił, to jest najpotężniejsze muzeum, które buduje rząd, ale też "historia Polski na to zasługuje"
Gliński wymienił także inne powstające muzea - Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (otwarcie 15 sierpnia 2020 r.) oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Minister kultury, odnosząc się do Ogólnopolskiej Konferencji Kultury (2016–2019) powiedział, że jej efektem jest projekt ustawy o statusie artysty, który ma za zadanie stworzyć "cywilizowane warunki pracy dla polskich artystów". "Chcemy wprowadzić rozwiązanie polegające na specjalnym funduszu i z ZUS-em już o tym rozmawiamy. Jest przygotowana ustawa, zachęcam wszystkich, żebyśmy to ponad podziałami zrobili" - powiedział Gliński. Jak mówił, "to jest ustawa dla wszystkich artystów".
Minister kultury dodał, że rząd chce także wprowadzić "opłatę reprograficzną, czyli to, czego Polska chyba jako ostatni kraj nie ma, prawa autorskie z używania utworów autorów na najbardziej nowoczesnych nośnikach - tabletach i smartfonach". "Moglibyśmy np. połowę z tych wpływów przeznaczyć na ten fundusz dla artystów, na ogół takie rozwiązania na świecie są" - wskazał.
Gliński na pytanie posła PiS Jacka Świata, kiedy można spodziewać się ustawy o statusie artysty, odpowiedział, że "ustawa jest złożona do wykazu prac rządowych". "Będziemy to procedowali w przyszłym roku" - poinformował.
Pytany przez Joannę Scheuring-Wielgus (Lewica) o brak decyzji o powołaniu na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prof. Dariusza Stoli powiedział, że "w tej chwili pełniącym obowiązki (dyrektora - przyp. PAP) jest Zygmunt Stępiński". "Instytucja działa w pełni stabilnie, tam nie ma żadnych zagrożeń poza sporem personalnym, nasze działania są zgodne z prawem" - dodał.
Posłanka Lewicy zapytała także o to, kiedy pojawi się ustawa o dekoncentracji mediów. "Od dawna mamy przygotowane projekty ustawy, trochę wariancyjnie, bo to zależy od decyzji politycznej, (...)jest to wszystko przygotowane, natomiast faktycznie nie ma wciąż decyzji politycznej. (...) Moim zdaniem powinniśmy jak najszybciej zdekoncentrować sytuację medialną w Polsce, ponieważ ona nie spełnia standardów europejskich" - ocenił Gliński. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ aszw/