Pani nieprzeciętna charyzma i emanujący wdzięk sceniczny ujmowały odbiorców nie tylko w Polsce, ale i na estradach całego świata - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście gratulacyjnym skierowanym do Sławy Przybylskiej z okazji 90. rocznicy urodzin artystki.
"Z okazji jubileuszu urodzin proszę przyjąć moc serdecznych życzeń, a także wyrazy uznania dla Pani wspaniałego dorobku artystycznego, istotnie wzbogacającego skarbnicę polskiej kultury" - podkreślił szef MKiDN w liście do Sławy Przybylskiej.
Przypomniał, że już od początku jej wyjątkowa kariera "rozwijała się na wielu płaszczyznach". "Publiczność miała możliwość poznać niezwykle wszechstronną Artystkę o wielu talentach – piosenkarkę i aktorkę, która oprócz muzyki wielkim zamiłowaniem obdarzyła również malarstwo i rzeźbę" - zaznaczył wicepremier.
"Pani nieprzeciętna charyzma i emanujący wdzięk sceniczny ujmowały odbiorców nie tylko w Polsce, ale i na estradach całego świata, gdzie rozsławiała Pani polską piosenkę podczas licznych tournée w większości krajów Europy, a także w Izraelu, Kanadzie, USA czy w Australii" - czytamy w liście. "Wiele uczyniła Pani również dla popularyzowania pieśni śpiewanej w jidysz, występując z recitalami między innymi podczas berlińskiego festiwalu pod hasłem +Kobieta w pieśniach żydowskich+, jak również Europejskiego Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Leverkusen" - przypomniał Piotr Gliński.
Szef resortu kultury zaznaczył także, że "we wdzięcznej pamięci odbiorców do dziś pozostają wspaniałe interpretacje, dopełnione niespotykaną wrażliwością oraz ciepłym brzmieniem Pani głosu".
"Utwory takie jak +Pamiętasz była jesień+ do filmu +Pożegnania+ w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, +Czerwone maki na Monte Casino+ z filmu +Popiół i diament+ w reżyserii Andrzeja Wajdy, +Powróćmy jak za dawnych lat+, +Już nigdy+ czy +Miłość w Portofino+ przyniosły nie tylko olbrzymi rozgłos, ale weszły w kanon rodzimej twórczości, ukazując mistrzowskie połączenie słowa i dźwięku. W prosty, acz przejmujący sposób opowiadają one o świecie emocji, do dziś wzbudzając najczulsze struny ludzkiej wrażliwości" - zaznaczył w liście wicepremier.
Piotr Gliński dodał, że "wspominając szereg osiągnięć będących Pani udziałem, nie sposób pominąć licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, dla zagranicznych rozgłośni radiowych i zagranicznych stacji telewizyjnych, jak również występów w widowiskach teatralnych czy licznych nagród przyznanych na najważniejszych festiwalach piosenki".
"Niejako podsumowaniem tych wspaniałych sukcesów było uhonorowanie Pani najwyższym wyróżnieniem radiowym – Diamentowym Mikrofonem na 52. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, podczas gali z okazji 90-lecia Polskiego Radia" - dodał minister.
"Potwierdzeniem Pani niezwykłych dokonań o niebagatelnym znaczeniu było odznaczenie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+" - napisał.
"Dziękując za Pani twórczą obecność w kulturze polskiej, składam z serca płynące życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz nieustającej energii i pogody ducha" - podkreślił Piotr Gliński.(PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/ par/