W sumie kilkudziesięciu osadzonych w Areszcie Śledczym w Białymstoku wzięło udział w zajęciach plastycznych "Da Vinci". Program miał im pomóc w resocjalizacji; trwał trzy lata i ma być kontynuowany.
We wtorek w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku otwarto wystawę podsumowującą postępy osadzonych w sztuce malarskiej. Można na niej oglądać około 30 prac wykonanych przez osoby odbywające wieloletnie kary więzienia, a także skazanych na dożywocie.
Wystawę zatytułowano "Niepodległa 1.8", co - jak mówił PAP prowadzący zajęcia Arkadiusz Świętochowski - ma nawiązywać do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. "To też symboliczny tytuł pokazujący, czym jest wolność dla osadzonych" - dodał. Powiedział też, że "1.8" to z jednej strony rok, z drugiej strony liczba uczestników tegorocznych zajęć, w sumie dziewięć osób - jedna, która bierze w nich udział od początku, i osiem, które dołączyły niedawno.
Świętochowski mówił, że zajęcia pozwalają uczestnikom zauważyć, iż - jak podkreślił - "mają w sobie coś pozytywnego". Ocenił, że osadzeni, którzy biorą w nich udział, mają lub też odkrywają w sobie talent malarski i go rozwijają. "Zajęcia to dla nich praca nad sobą, droga, którą muszą pokonać, a prace są zobrazowaniem tych dylematów, tej drogi, którą musieli przejść" - dodał.
Anna Kondraciuk z Aresztu Śledczego w Białymstoku powiedziała dziennikarzom, że dają szansę skazanym spojrzeć nieco szerzej na siebie, że - jak mówiła - "mają coś więcej do zaoferowania światu, więcej niż swoje złe czyny, mają talent, co jest pozytywną rzeczą". "Przez swój talent mogą pomóc innym" - dodała.
Część prac ma być przekazana na cele charytatywne i wesprzeć organizacje pomagające m.in. młodym ludziom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Świętochowski zapowiedział, że aspekt pomocy innym przez malowanie obrazów ma być rozwijany w kolejnych edycjach.
Kontynuację zajęć zapowiedział też obecny na wernisażu dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Białymstoku płk Piotr Kondraciuk. Mówił, że wspiera wszelkie działania, które pomagają "poprawić się człowiekowi".(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ wus/