Pogrzeb dyrektora Polskiej Opery Królewskiej prof. Ryszarda Peryta, który pierwotnie miał się odbyć w sobotę w kościele św. Benona w Warszawie, odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie artysta zostanie także pochowany - podało w piątek Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej.
Mszy św. pogrzebowej, która rozpocznie się o godz. 10, będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, homilię wygłosi ojciec prof. Jacek Salij OP.
Wcześniej, jak informowała Polska Opera Królewska, msza pogrzebowa miała zostać odprawiona w kościele św. Benona, po czym artysta miał spocząć w kwaterze Redemptorystów na Cmentarzu Wolskim. Jak podał w piątek rzecznik AW ks. Przemysław Śliwiński, artysta zostanie pochowany w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej.
W pogrzebie Peryta udział zapowiedział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
31 stycznia o godz. 19 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie msza święta żałobna w intencji prof. Peryta, podczas której zostanie wykonane "Requiem" W.A. Mozarta.
Ryszard Peryt urodził się w Zielonej Górze w 1947 r. W 1970 r. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na wydziale aktorskim; w 1979 r. obronił dyplom na wydziale reżyserii. W 1970 r. był współtwórcą Puławskiego Studia Teatralnego, a następnie jego warszawskiej kontynuacji – Studia Teatralnego Stołecznej Estrady (1973-1976).
Ryszard Peryt był oblatem zgromadzenia redemptorystów. W realizowanych przez siebie operach dawał wyraz swojej duchowości. "Polska Opera Królewska nie wraca do źródeł, ale do nich nawiązuje i z nich czerpie. Te źródła to są podstawy, triada wartości kultury europejskiej. Prawda, dobro i piękno" - mówił Peryt w sierpniu w wywiadzie dla PAP.
Był aktorem Teatru Współczesnego (1976-1979), a za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza pracował jako reżyser w Teatrze Narodowym. Od stanu wojennego reżyserował tylko w teatrach operowych (Teatr Wielki w Poznaniu, Teatru Wielkiego w Łodzi). W 1996 r. został powołany przez ministra kultury i sztuki Kazimierza Dejmka na dyrektora artystycznego Opery Narodowej – Teatru Wielkiego w Warszawie. Rok później złożył dymisję.
Pracował również w Warszawskiej Operze Kameralnej (1986-2004), za czasów dyrekcji Stefana Sutkowskiego. Zrealizował wiele przedstawień oper barokowych, klasycznych i współczesnych. Jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie opery Mozarta oraz wszystkie dzieła sceniczne Claudio Monteverdiego. Wielokrotnie reżyserował je również za granicą – w Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Szwecji, Danii, Norwegii, Egipcie, Turcji, Libanie, Japonii i Emiratach Arabskich.
W 2009 r. założył Instytut Opery oparty na współpracy trzech uczelni artystycznych Warszawy: Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Teatralnej. Od sierpnia 2017 r. Ryszard Peryt pełnił obowiązki dyrektora Polskiej Opery Królewskiej. A w 2018 r. został oficjalnie mianowany na to stanowisko.
Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej zmarł w nocy z wtorku na środę. Miał 71 lat. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ itm/