Prawie 200 projektów kulturalnych, w tym 43 festiwale i 12 dużych wydarzeń plenerowych, otrzymało w tym roku dotację z Miasta Poznania. Na wsparcie kultury władze miasta przekazały w 2020 r. ponad 11,1 mln zł.
"Tym, co wyróżnia Poznań na tle całego kraju, jest wspieranie prowadzonych przez organizacje pozarządowe niezależnych ośrodków kultury, takich jak galerie sztuki, mobilne centra kultury, świetlice osiedlowe, kluby osiedlowe i senioralne oraz inne miejsca, animujące kulturę zwłaszcza na osiedlach peryferyjnych" – podkreślił zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.
Jak dodał, miasto wspiera programy działań artystycznych i edukacyjnych, ale też pomaga poprzez dofinansowanie do opłat czynszowych i eksploatacyjnych. "W trudnych czasach dla samorządu to NGO są najlepszymi partnerami tam, gdzie nie ma np. miejskich domów kultury" – zaznaczył Solarski.
W tym roku spośród 341 projektów, zakwalifikowanych do oceny w konkursie dotacyjnym wydziału kultury, dofinansowanie uzyskało 195, czyli 57 proc. zgłoszonych projektów. Łącznie miasto przekaże na ich wsparcie ponad 11,1 mln zł.
W konkursie wsparcie uzyskało m.in. 56 kulturotwórczych miejsc, a także 43 festiwale i 12 dużych wydarzeń plenerowych, gromadzących corocznie ponad 100 tys. mieszkańców. W tym roku szczególny nacisk komisja konkursowa kładła na ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.
Jak poinformowała dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Poznania Justyna Makowska, do dyspozycji wszystkich uczestników konkursu oddano bezpłatnie "Atlas dla kultury" - przewodnik dla organizatorów wydarzeń kulturalnych, pomagający w dostosowaniu ich do potrzeb osób niepełnosprawnościami.
Poznański magistrat wskazał, że dzieląc projekty z punktu widzenia dziedzin sztuki, najwięcej (59 dotacji na prawie 2 mln zł) uzyskały projekty interdyscyplinarne. Na drugim miejscu znalazły się wydarzenia muzyczne (49 dotacji na ok. 3 mln zł) i teatralne (29 dotacji na 4 mln zł). 30 dotacji otrzymają łącznie realizatorzy projektów z zakresu sztuk wizualnych i designu. Wsparcie otrzyma też 20 inicjatyw z kręgu literatury i działalności wydawniczej.
Wśród projektów, które uzyskały dotacje, jest m.in. Short Waves Festival 2020 oraz Spring Break Showcase Festival & Conference 2020. Miasto wesprze także m.in. Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza i Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w realizacji projektu "Poznański sposób na niepodległość: II Rzeczpospolita".
Poznański magistrat przypomniał, że nie jest to ostatnia okazja do uzyskania wsparcia dla niezależnych inicjatyw kulturalnych przez Miasto Poznań. W najbliższym czasie rozpisane zostaną m.in. konkursy Centrum Warte Poznania i Kulturalny Stary Rynek oraz nabór do małych grantów wydziału kultury. Do 31 marca młodzi artyści mogą też ubiegać się o miejskie stypendia twórcze.(PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ ozk/