165 255 osób uczestniczyło w 21. festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który odbył się w dniach 10-19 maja w siedmiu miastach i od 21 maja do 3 czerwca online. "To ponad dwadzieścia tys. osób więcej niż w 2023 r., kiedy w festiwalu wzięło udział 144 483 osób" - podali organizatorzy.
W czwartkowym komunikacie organizatorzy festiwalu Millennium Docs Against Gravity poinformowali o rekordowej frekwencji kinowej w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Bydgoszczy. "Na dużym ekranie najlepsze filmy dokumentalne z całego świata zobaczyło aż 93 884 osób, czyli festiwalowi udało się osiągnąć lepszy wynik niż w przedpandemicznym roku 2019" - czytamy.
Festiwal stacjonarny trwał od 10 do 19 maja, a część online - od 21 maja do 3 czerwca. "Część kinowa zgromadziła stacjonarnie 93 884 osób. Z kolei wynik oglądalności części online to 41 983 e-biletów. Zakładając, że większość osób nie ogląda filmów w pojedynkę, widzów online było jednak więcej. Festiwale na całym świecie stosują mnożnik 1,7. Ostatecznie więc w części online uczestniczyło łącznie 71 371 osób. Razem w 21. edycji festiwalu wzięło udział 165 255 widzów_ek. Część online daje możliwość uczestnictwa w festiwalu także miłośnikom_czkom kina spoza miast festiwalowych oraz osobom z niepełnosprawnościami, dla których dotarcie do kina jest utrudnione" - podano.
Jak podkreślił szef działu komunikacji i rozwoju publiczności Mateusz Góra, w wydarzeniu uczestniczyło ponad 20 tys. osób więcej niż przed rokiem. "Udało nam się zgromadzić w kinach więcej miłośników i miłośniczek filmów dokumentalnych niż w 2019 roku, co oznacza, że możemy mówić już o końcu negatywnego wpływu pandemii na frekwencję części stacjonarnej. Przez ostatnie pięć lat druga odsłona naszego festiwalu, odbywająca się w sieci, na stałe zrosła się z wydarzeniem i cieszy się równie dużym zainteresowaniem co pokazy kinowe. Pomaga nam to dotrzeć z jakościowym przekazem i spełniać naszą edukacyjną rolę w każdym zakątku kraju" - powiedział, cytowany w komunikacie.
Dyrektor festiwalu Artur Liebhart przekazał podziękowania kinom festiwalowym oraz bankowi Millennium, który wspiera MDAG od 19 lat. "W tym roku bank Millennium zdecydował się przedłużyć na kolejne trzy lata naszą współpracę. Cieszymy się, że przyświecają nam te same wartości i wspólnie tworzymy przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów i bliższego poznania najważniejszych zjawisk, które zmieniają oblicze naszej rzeczywistości" - stwierdził.
W tym roku Grand Prix festiwalu uhonorowano film "Nie chcemy innej ziemi" (reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor). Wyróżnienia otrzymały "Sugarcane" (reż. Emily Kassie, Julian Brave Noise Cat) oraz "Agent szczęścia" (reż. Dorottya Zurbo, Arun Bhattarai). W kategorii najlepszy debiut zwyciężyły "Echa miłości" (reż. Zara Zerny). Nagrodę dla najlepszego filmu polskiego przyznano "Lasowi" Lidii Dudy. Wyróżnienie otrzymał "Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć" Małgorzaty Imielskiej.
Kolejna, 22. odsłona MDAG odbędzie się stacjonarnie w dniach 9-18 maja 2025 r. oraz od 20 maja do 2 czerwca online.
Więcej informacji można uzyskać pod adresem: https://mdag.pl/. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ dki/