Popiersia Henryka Sienkiewicza i Zofii Kossak-Szczuckiej zostały odsłonięte w środę Krakowskim Parku im. Henryka Jordana kończąc tworzenie w tym miejscu Galerii Wielkich Polaków XX wieku. Inicjator galerii Kazimierz Cholewa otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.
Uroczystość zgromadziła w krakowskim parku m.in. dzieci i młodzież ze szkół noszących imiona upamiętnionych pisarzy. Prezydenta Andrzeja Dudę reprezentował wiceminister Wojciech Kolarski.
Jak przypomniał Kolarski, park założony z inicjatywy dra Henryka Jordana w 1889 r., znajdujący się przy krakowskich Błoniach to historyczne miejsce, „fenomen historii miasta i państwa”. „To miejsce, w którym łączą się prywatne historie wielu pokoleń, tysięcy ludzi z historią Polski” - podkreślił.
„To miejsce wypoczynku krakowian i gości przyjeżdżających do naszego miasta nie tylko dawało spokój i wytchnienie, było lekcją historii, tożsamości, lekcją polskości” - zaznaczył prezydencki minister.
Pomniki Henryka Sienkiewicza i Zofii Kossak-Szczuckiej stanęły w parkowej Galerii Wielkich Polaków XX wieku. Autorem obu popiersi jest rzeźbiarz Józef Opala. Tworzenie zbioru popiersi wybitnych polskich artystów, uczonych, dowódców i duchownych trwało od początków istnienia parku.
Do tej pory zgromadzono ich ponad 50. Najstarsze rzeźby, przedstawiające m.in. Tadeusza Kościuszkę i Henryka Jordana, wykonano z marmuru. Nowsze pomniki, ustawiane od końca lat 90. ubiegłego wieku, odlano już z brązu. Inicjatorem wznowienia tej tradycji był prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana Kazimierz Cholewa.
W środę decyzją prezydenta Andrzeja Dudy został on odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność w celu upamiętniania i upowszechniania historii Polski.
Jak poinformował Cholewa popiersia Henryka Sienkiewicza i Zofii Kossak-Szczuckiej są ostatnimi pomnikami w tej galerii. „To odznaczenie to wielki zaszczyt i nagroda za 17 lat budowy tych pomników. Dziś kończymy to dzieło” - powiedział. (PAP)
rgr/ par/