Kultura i sztuka po 1989 roku

08.10.2016

Powstał teatr grający w gwarze śląskiej

Scena prezentująca spektakle w gwarze śląskiej rozpoczęła w sobotę działalność w Bytomiu. Teatr Górnośląski ma już w repertuarze kilka cieszących się powodzeniem przedstawień, planuje premiery, ma też zapraszać twórców do współpracy.

"Chcemy promować śląskość, śląskich twórców i wykonawców. Niekoniecznie każdy spektakl musi być w gwarze, ale musi się mieścić w naszej koncepcji" – powiedział PAP twórca Teatru Górnośląskiego, satyryk, artysta estradowy i producent Marian Makula.

Pierwszą sztuką, do której napisał libretto po śląsku, był musical "Pomsta" na podstawie "Zemsty" Aleksandra Fredry. Muzykę napisała Katarzyna Gaertner. Spektakl, którego premiera odbyła się w 1997 r., cieszył się olbrzymim powodzeniem. Świetne przyjęcie miała też śląska adaptacja "Ożenku" Mikołaja Gogola, na którego kanwie powstały "Zolyty".

To właśnie "Pomsta" znalazła się w programie inauguracyjnego wieczoru w Teatrze Górnośląskim. W jego repertuarze są też inne programy Makuli. Obok jego spektakli Teatr Górnośląski planuje wystawiać sztuki innych teatrów, np. kultowego "Cholonka" Teatru Korez czy "Piątą stronę świata" Teatru Śląskiego. W planach jest także współpraca teatru z lokalnymi instytucjami. Jak zapowiada Makula, scena teatru będzie też otwarta na inicjatywy młodych twórców poszukujących i odkrywających swoją śląską tożsamość.

Według Mariana Makuli nie jest to teatr prywatny, ale obywatelski. "Bez pomocy samorządów będzie ciężko. Możemy prezentować nasze programy również w plenerze, np. na świętach miast" – mówił.

Teatr Górnośląski znalazł swoją siedzibę w dawnym domu kultury Huty Zygmunt w Bytomiu-Łagiewnikach, gdzie obecnie mieści się też restauracja. (PAP)

lun/ brw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL