Zaaranżowane muzycznie przez zespół Voo Voo i jego gości wiersze, nadesłane w sierpniu 1944 r. na konkurs ogłoszony przez Armię Krajową, zostaną zaprezentowane 24 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego na koncercie dla uczczenia 71. rocznicy wybuchu zrywu.
"Muzeum co roku zwraca się do różnych twórców z prośbą o odniesienie się w sposób artystyczny do rocznicy powstania warszawskiego. Na początku tego roku zwróciliśmy się z taką prośbą do grupy Voo Voo. Inspiracją dla nich był konkurs +Placówka '44+ na utwór poetycki, mający na celu wsparcie walczącej lewobrzeżnej Warszawy, ogłoszony na Pradze w sierpniu 1944 r. przez władze Armii Krajowej na tym terenie. Na Pradze powstanie niestety dość szybko upadło, jednak starano się wspierać zryw trwający na lewym brzegu Wisły, także w taki sposób" - opowiadał PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Na konkurs wpłynęło w sumie kilkadziesiąt prac, które zostały wydane w podziemnym wydawnictwie. Nagrodami była broń - pistolet maszynowy Steyr, pistolet ręczny Mauser oraz pięć granatów. "Laureaci pierwszych dwóch nagród zostali rozszyfrowani - to Jerzy Korszyński i Bogusław Podgórski. Natomiast zdobywca trzeciego miejsca nie został dotąd rozpoznany i nadal go poszukujemy, podobnie jak autorów innych utworów" - zaakcentował Ołdakowski.
Jak zaznaczył, wiersze nadesłane na konkurs zostały muzycznie zaaranżowane przez zespół Voo Voo oraz zaproszonych przez niego gości m.in. Tomka Makowieckiego, Justynę Święs z grupy "The Dumplings", Barbarę Derlak ("Chłopcy Kontra Basia") i Barbarę Wrońską ("Pustki"). Na powstałej płycie "Placówka '44" znalazło się 12 utworów skomponowanych przez muzyków z Voo Voo - Wojciecha Waglewskiego, Karima Martusewicza, Mateusza Pospieszalskiego i Michała Bryndala.
"To doskonałe aranżacje muzyczne, zrealizowane w różnych stylistykach, również dzięki zaproszeniu do pracy nad płytą gości, muzyków młodego pokolenia. Wartością samych wierszy jest fakt, że powstawały na gorąco, by przekazać walczącym wsparcie. To nie są więc raczej takie wysmakowane tropy poetyckie, ale ich siłą są właśnie emocje, które muzyka w wyjątkowy sposób wyeksponowała. Dzięki temu powstał świeży, ciekawy album, w zróżnicowanych konwencjach artystycznych" - powiedział dyrektor.
Piosenki zebrane na płycie zostaną zaprezentowane na plenerowym koncercie z cyklu "Pamiętamy '44" organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego co roku dla upamiętnienia rocznicy zrywu. W tym roku będzie on nosił tytuł "Placówka '44" i odbędzie się 24 lipca wieczorem tradycyjnie w Parku Wolności na terenie Muzeum. Tego samego dnia do sprzedaży trafi także płyta pod tym samym tytułem.
Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)
akn/ agz/