Kultura i sztuka po 1989 roku

02.09.2018

Poznań: bibliotekarze dowiozą książki niepełnosprawnym

Niepełnosprawni poznaniacy, którzy nie są w stanie dotrzeć do biblioteki, od września mogą wypożyczyć książkę z dowozem do domu. „Czytanie bez barier” to nowa usługa Biblioteki Raczyńskich, która w ten sam sposób dostarcza książki także seniorom.

Usługa kierowana do osób niepełnosprawnych i ich opiekunów na razie wprowadzana jest pilotażowo. Książki można zamawiać telefonicznie poprzez miejskie call center - Biuro Poznań Kontakt. Biuro przekaże zamówienie do najbliższej biblioteki, która objęta jest programem. W pilotażu biorą udział cztery placówki. Aby zwrócić książki również należy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt pod numer telefonu 61-646-33-44.

Od kilku miesięcy książki z dowozem mogą w Poznaniu zamawiać seniorzy, którzy nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do wypożyczalni.

"+Czytanie bez barier+ to rozwinięcie usługi +Książka dla seniora+, którą biblioteka realizuje od lutego 2018 roku. Chcemy, by w tym projekcie mogły uczestniczyć osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie. Oni również często nie są w stanie dojechać do biblioteki lub nie mają na to czasu" – powiedział wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.

Pracownicy biblioteki będą dowozić zamówione tytuły w poniedziałki. Z programu mogą skorzystać również osoby, które nie mają jeszcze karty bibliotecznej - podczas pierwszej wizyty bibliotekarz zapisze nowego czytelnika.

"Program jest do końca roku pilotażowy, ponieważ nie wiemy, ile osób będzie chciało wziąć w nim udział. Nie wymagamy dostarczenia zaświadczeń o niepełnosprawności, wierzymy, że czytelnicy sami potrafią ocenić, czy są w stanie dotrzeć do biblioteki" – powiedziała dyrektor Biblioteki Raczyńskich Anna Gruszecka.

Według szacunków miasta, ok. 11 procent mieszkańców Poznania to osoby z niepełnosprawnościami. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL