Pięć dzieł zaprezentowanych zostanie w sobotę i niedzielę w Teatrze Polskim w Poznaniu w ramach finału konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości. Decyzją organizatorów, zgłoszone na tegoroczną edycję konkursu teksty miały nawiązywać do tematu wojny.
Dyrektor artystyczny Teatru Polskiego Maciej Nowak poinformował we wtorek na konferencji prasowej, że na konkurs zgłoszono przeszło 120 dzieł. Jury zakwalifikowało do finału teksty: „Europa! Europa? Europa” Andrzeja Błażewicza, „Hidżra” Marty Fortowskiej, „Pora sucha/Pora deszczowa” Aliny Moś-Kerger, "Reality show(s)" Przemysława Pilarskiego oraz „Reduty” Marka Kochana.
Opiekę reżyserską nad poszczególnymi tekstami sprawują: Julia Szmyt, Michał Kmiecik, Michał Buszewicz, Małgorzata Warsicka i Jakub Skrzywanek.
Realizacje w formie czytań scenicznych odbywać się będą symultanicznie w różnych przestrzeniach teatru: w piwnicy, w aktorskiej kuchni, we foyer czy pod sceną obrotową. W oba konkursowe dni prezentacje trwać będą do późnego wieczora.
„Idea jest taka, że te czytania będą rozrzucone po różnych zakamarkach naszego teatru, każda rzecz będzie powtarzana kilka razy i każdy widz będzie mógł sobie wymyślić swój spacer. Przed teatrem na wszystkich będzie czekał piknik ze stoiskami bukinistów, starymi winylami, z food truckami – to będzie dwudniowe święto teatru” – powiedział Nowak.
Dyrektor artystyczny wyjaśnił, że organizowany od 2008 roku w Teatrze Polskim konkurs dramaturgiczny od tej edycji stał się konkursem tematycznym.
„Tematem dziewiątej edycji jest hasło z plakatu Mieczysława Wasilewskiego +To be war/or not to be+. Poprosiliśmy twórców dramatów, by podzielili się z nami swoimi refleksjami związanymi z grozą wojny, która wisi nad Europą, światem” - powiedział.
Twórcy i realizatorzy dramatów przyznali w trakcie konferencji prasowej, że finałowe teksty dotyczą walki z realnym wrogiem, wojny z otaczającym światem, ale także walki toczonej z samym sobą i społeczeństwem przez osobę transpłciową.
Teksty oceniali prof. Inga Iwasiów, Joanna Krakowska i Przemysław Czapliński, a także aktorka Barbara Krasińska i krytyk teatralny, publicysta Witold Mrozek.
Po finałowych pokazach, w niedzielę, zostaną wręczone trzy nagrody: nagroda prezydenta miasta w wysokości 25 tys. zł, a także nagroda dziennikarzy i nagroda jury społecznego wynoszące po 5 tys. zł. (PAP)
rpo/ agz/