Kultura i sztuka po 1989 roku

25.10.2016

Poznań: premiera monodramu muzycznego o Kalinie Jędrusik

Teatr Nowy w Poznaniu pokaże w piątek premierowy spektakl „Kalina®” w wykonaniu Anny Mierzwy. Monodram muzyczny przypomni życie i piosenki Kaliny Jędrusik.

Aktorka jest autorką koncepcji spektaklu i dokonała wyboru piosenek. Jak przyznała we wtorek na konferencji prasowej poprzedzającej premierę, pomysł na spektakl pojawił się u niej jeszcze w szkole teatralnej.

"Doszłam do wniosku, że Kalina Jędrusik jest na tyle bogatą osobowością, że przez nią można opowiedzieć o wielu rzeczach – ja chcę opowiedzieć o swoim zawodzie. Powodem zrobienia tego spektaklu był też bogaty wybór pięknych, lirycznych piosenek Jędrusik” – powiedziała Mierzwa.

W trakcie spektaklu widzowie usłyszą 14 piosenek w aranżacji Krzysztofa "Wiki" Nowikowa. Reżyserką przedstawienia jest Agata Biziuk, dramaturgiem - Magdalena Zaniewska.

"Naszym zadaniem było +wbicie się+ w ikonę, która była jednocześnie artystką, kobietą w trudnych czasach. Starałyśmy się, żeby ta postać była wielowarstwowa, by historia, którą Magda opowiada swoim piórem w tym spektaklu, była dotykająca, mówiąca o współczesności" – powiedziała Agata Biziuk.

Twórcy spektaklu przypomnieli, że imię i nazwisko Kaliny Jędrusik jest zastrzeżonym znakiem towarowym. Także w latach PRL nazwisko Jędrusik funkcjonowało jako swoisty znak firmowy, jeden z symboli PRL.

„W jej przypadku +opakowanie+ różniło się od tego, jaka była w środku. Tym spektaklem opowiadamy też, kim jest artysta w ogóle. Wydaje mi się, że udało się nam stworzyć uniwersalną opowieść. Nie będą to więc tylko piosenki Kaliny Jędrusik przeplecione zabawnymi, ale powszechnie znanymi anegdotami o niej” – powiedziała Biziuk.

Anna Mierzwa przyznała, że Kalina Jędrusik była tematem jej pracy magisterskiej. Przygotowując się do spektaklu oglądała i słuchała nagrania z jej udziałem, rozmawiała też z osobami, które znały artystkę.

Kalina Jędrusik urodziła się w 1930 lub 1931 r. Po studiach aktorskich w Krakowie trafiła w 1953 r. do Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Jej kariera objęła występy na scenach teatrów warszawskich. Wielką popularność przyniósł jej telewizyjny Kabaret Starszych Panów, gdzie wykonywała piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, m.in. "S.O.S.", "Bo we mnie jest seks", "Zmierzch", "Ciepła wdówka na zimę", "Nie, nie nie budźcie mnie". Wykreowała wiele ról w Teatrze Telewizji.

Role filmowe Jędrusik to m.in.: Lucy Zuckerowa w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy (1975), Helena Księżakowa w "Jowicie" Janusza Morgensterna (1967), Anna w "Spóźnionych przechodniach" Jana Rybkowskiego (1962), Joanna w komedii kryminalnej Jana Batorego "Lekarstwo na miłość" (1965) oraz - będąca ostatnią w jej filmowej karierze - nauczycielka śpiewu w "Podwójnym życiu Weroniki" Krzysztofa Kieślowskiego (1991). Aktorka zmarła 7 sierpnia 1991 r. w Warszawie.

Spektakl „Kalina®” jest realizowany przez Annę Mierzwę w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.(PAP)

rpo/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL