W Poznaniu zainaugurowano w piątek trzecią edycję wystawy sztuki współczesnej Mediations Biennale. Prace artystów do połowy października wypełnią najważniejsze przestrzenie wystawiennicze oraz przestrzeń miejską Poznania.
Biennale odbywa się pod hasłem: The Unknown/Niepojmowalne, bierze w nim udział około stu artystów z całego świata.
Jak powiedział w piątek PAP dyrektor wydarzenia Tomasz Wendland, biennale jest instytucją, która przy każdej okazji odnajduje w Poznaniu nowe przestrzenie.
Według organizatorów, ideą imprezy jest dialog między cywilizacjami, kulturą i sztuką, prezentacja dokonań sztuki najnowszej, również z odległych zakątków globu, a także artystycznych poszukiwań twórców Europy Środkowej.
„W tym roku odkrywamy dla miasta synagogę, wnętrza kompleksu prowadzonego przez jezuitów oraz Muzeum Archidiecezjalne, które jest przepięknym miejscem z bogatym zbiorem sztuki, ale rzadko odwiedzanym” - powiedział.
„Tworzymy sztukę w przestrzeni miejskiej, np. w niedzielę zaprezentujemy na poznańskim lotnisku instalację koreańskiego artysty Sang Nam Lee. Jego praca zostanie tam na stałe jako fragment architektury” - dodał Wendland.
Prace będą prezentowane m.in. w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek, Muzeum Archidiecezjalnym, Galerii u Jezuitów, byłej synagodze, oraz Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar.
Według organizatorów, ideą imprezy jest dialog między cywilizacjami, kulturą i sztuką, prezentacja dokonań sztuki najnowszej, również z odległych zakątków globu, a także artystycznych poszukiwań twórców Europy Środkowej.
Nad wystawą czuwa czworo kuratorów: Denise Carvalho (Brazylia/ USA), Friedhelm Mennekes (Niemcy), Fumio Nanjo (Japonia) i Tomasz Wendland (Polska).
Zaplanowano też warsztaty, spektakle muzyczne i teatralne a także konferencje naukowe.
Według organizatorów, impreza jest największą wystawą sztuki współczesnej w Polsce i jedną z większych tego typu imprez w Europie Środkowej.
Mediations Biennale organizuje fundacja o tej samej nazwie, a finansują - urząd miasta Poznania, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Institut fur Auslandsbeziehungen, MSZ Niemiec i Izraela oraz Pola Art Fundation z Japonii.
Biennale jest organizowane po raz trzeci. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w październiku 2008, a druga we wrześniu 2010 roku.
Tegoroczne Mediations Biennale potrwa do 14 października. (PAP)
rpo/ abe/