Wystawę prac trzech artystów związanych z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego: Antoniego Nikla, Tadeusza Gustawa Wiktora i Marka Olszyńskiego otwarto w piątek wieczorem w Galerii Współczesnej Sztuki Sacrum „Dom Praczki” w Kielcach.
Szymon Uberman z "Domu Praczki" zaznaczył, że wystawa zatytułowana "Porozumienie" jest spotkaniem artystów o odmiennej ekspresji, posługujących się różnymi rodzajami środków estetycznych, tworzącym przestrzeń do dialogu pomiędzy szeroko pojętym sacrum i profanum.
"Na samym początku chcieliśmy stworzyć trzy autonomiczne wystawy. To sami artyści chcieli wspólnej ekspozycji w przestrzeni naszej galerii. Traktowaliśmy to jako pewną konfrontację, zderzenie. Jednak z biegiem czasu zobaczyliśmy w tych pracach dialog. Dialog trzech artystów mówiących w innym języku na ten sam temat" - powiedział PAP Szymon Uberman.
Zaznaczył, że w piątek w sąsiedniej Galerii Sztuki Współczesnej "Oranżeria" w Domu Środowisk Twórczych odsłonięta została wystawa prac Ewy Kociuby, zatytułowana "Moja Droga". Kociuba była studentką Olszyńskiego i Nikla. "Dlatego też to dzisiejsze wydarzenie jest także spotkaniem pokoleń mistrzów z ich studentką" – dodał Uberman.
Dr hab. Antoni Nikiel, prof. UR (ur. w 1959 r. w Gorlicach), pracownik Zakładu Malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, zrealizował 25 wystaw indywidualnych, wziął udział w ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest członkiem ZPAP, Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego "Fraza" i Grupy artystycznej "Na Drabinie".
Prof. Tadeusz Gustaw Wiktor (ur. w 1946 r. w Jeleniej Górze) z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki – Kraków. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę warsztatową i projektową, pisze poezje i komponuje muzykę. Zajmuje się również teorią sztuki. Jego twórczość należy do nurtu abstrakcji geometrycznej. Artysta traktuje ją jako proces, w którym powstające prace są kolejnymi elementami większej całości. Swoje kreacje określa mianem "myślenie poliobrazowe" – polega to na prezentowaniu tej samej wizji w wielu obrazach.
Dr hab. Marek Olszyński, prof. UR (ur. w 1963 r.) pracownik Uniwersytetu Rzeszowskiego, prowadzi dyplomującą Pracownię Multimedialną, Pracownię Litografii i Druku Płaskiego, a także zajęcia w Malarskiej Pracowni Interdyscyplinarnej. Uprawiane dziedziny twórczości plastycznej: malarstwo, grafika, rysunek, instalacja & obiekt, projektowanie ilustracji i okładek, rysunek prasowy. Uczestniczył w ok. 220 wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą. Jego prace są w kolekcjach krajowych oraz w zbiorach prywatnych w USA, Japonii, Austrii, Holandii, Belgii, Brazylii, Niemczech, Francji i Szkocji.
Ewa Kociuba jest malarką i dyplomowaną konserwatorką dzieł sztuki. Absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom z wyróżnieniem zdobyła na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Wcześniej studiowała sztuki plastyczne w Sanoku, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Po studiach osiadła w Krakowie, gdzie mieszka i pracuje. W Nowej Hucie prowadzi Pracownię Temper, zajmując się malarstwem, konserwacją dzieł sztuki, pozłotnictwem, tworzeniem kopii dzieł sztuki, a także badaniem unikatowych technik dawnych mistrzów. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ aszw/