Wystawa "Pod wspólnym niebem" na Zamku Królewskim w Warszawie pokazuje drogę wiodącą przez dzieje do wielkiego dzieła, jakim była Konstytucja 3 maja i jest świadectwem zróżnicowania kulturowego, językowego i religijnego Polski - uważa prezydent Bronisław Komorowski.
"Cieszę się, że jest tak dużo wydarzeń, które razem budują mozaikę polskiej wiedzy i dumy z przeszłości po to, abyśmy lepiej rozumieli współczesność" – powiedział w czwartek prezydent podczas zwiedzania ekspozycji, prezentującej różnorodność kulturową Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
"Wszystko to razem stanowi wspólne dziedzictwo i źródło myślenia o przyszłości Polski. To ciekawa wystawa pokazana w sposób nowoczesny z zastosowaniem zupełnie nowych technik, w starej dobrej sprawie" - podkreślił Komorowski, który sprawuje honorowy patronat nad wystawą.
Głównym przesłaniem ekspozycji "Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań i kultur (XVI-XVIII w.)" jest przedstawienie fenomenu dawnej Rzeczypospolitej – jednego z najbardziej zróżnicowanych językowo, wyznaniowo i kulturowo państw nowożytnej Europy.
Głównym przesłaniem ekspozycji "Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań i kultur (XVI-XVIII w.)" jest przedstawienie fenomenu dawnej Rzeczypospolitej – jednego z najbardziej zróżnicowanych językowo, wyznaniowo i kulturowo państw nowożytnej Europy. Ekspozycja przypomina współczesnym widzom, że na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej, na których obecnie istnieją różne państwa i narody, prawie dwa i pół stulecia funkcjonowało państwo zamieszkane przez wiele grup narodowościowych i etnicznych. Było ono przykładem tolerancji i pokojowego współżycia mniejszości.
Wystawa składa się z sześciu części. Dwie pierwsze przybliżają zjawisko wielokulturowości z perspektywy całego państwa, koncentrując się na takich zagadnieniach jak fenomen staropolskiego federalizmu, skład etniczny i wyznaniowy społeczeństwa. Dwa kolejne fragmenty wystawy stopniowo zawężają perspektywę i skupiają się na problematyce tożsamości regionalnych i lokalnych oraz sposobach funkcjonowania jednostek w społeczeństwie wielokulturowym. Kolejna część przybliża kwestię oddziaływania wieloetniczności na ówczesną kulturę. Ekspozycję kończy prezentacja "Co nam zostało z tamtych lat", prezentująca widzom to, co w obecnej Polsce, a także na terenach dawnej Rzeczypospolitej, zostało z tamtego okresu.
Wśród cennych eksponatów, na wystawie znajdują się m.in. oryginalny widymat, czyli potwierdzenie zawarcia Unii Lubelskiej podpisane przez króla Zygmunta Augusta, różaniec króla Stefana Batorego z drugiej połowy XVI stulecia, a także obraz Martina Altomonte „Sejm elekcyjny 1697 roku” z lat 1697-1704, przedstawiający elekcję Augusta II na podwarszawskiej Woli.
Autorzy wystawy wykorzystują także nowoczesne technologie wizualne. Dzięki nim możliwa jest m.in. atrakcyjna prezentacja panoram wielu miast we wczesnej epoce nowożytnej, a także mało znanych szkiców gdańszczanina Martina Grunewega z jego licznych podróży po Rzeczypospolitej na przełomie XVI i XVII w.
Wystawę "Pod wspólnym niebem", przygotowaną przez stołeczne Muzeum Historii Polski, można zwiedzać do końca lipca na Zamku Królewskim w Warszawie. Patronem medialnym ekspozycji jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)
wmk/ stav/ son/