Twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza jest trudna w interpretacji, niełatwa w swojej warstwie intelektualnej, ponieważ rozpięta jest między biegunem sielanki a biegunem apokalipsy – zaznacza w rozmowie z PAP prof. Andrzej Waśko, literaturoznawca, doradca prezydenta.
Poeta, dramaturg Jarosław Marek Rymkiewicz zmarł w czwartek w wieku 86 lat - poinformował w sobotę na Facebooku jego syn Wawrzyniec Rymkiewicz.
Prof. Andrzej Waśko, literaturoznawca, doradca prezydenta RP podkreślił, że "odszedł ktoś, kto jeszcze kilka dni temu był największym współczesnym żyjącym poetą polskim". "Teraz Jarosław Marek Rymkiewicz przechodzi do historii literatury i staje obok wielkich poetów XX wieku - obok Zbigniewa Herberta, a przede wszystkim obok Bolesława Leśmiana – którego był uczniem i kontynuatorem". To jest poezja piękna i przemawiająca do szerokich kręgów czytelników, oparta na rymie i na rytmie, którego Leśmian i Rymkiewicz byli obrońcami".
Ale, zdaniem literaturoznawcy, "twórczość Rymkiewicza jest trudna w interpretacji, niełatwa w swojej warstwie intelektualnej, ponieważ rozpięta jest między biegunem sielanki a biegunem apokalipsy". Biegun sielanki to np. "Rozmowy polskie latem roku 1983" albo wiersze o ogrodzie w Milanówku tak nagradzane i szeroko czytane w ostatnich latach. Zwrócił uwagę, że nawet w tej arkadii Milanówka obecna jest jednak śmierć, ponieważ medytacje nad śmiercią są jednym z najczęściej przewijających się problemów w wierszach Jarosława Marka Rymkiewicza. "Teraz ten problem stał się faktem" - dodał.
"Bardzo rzadko się zdarza, żeby pisarz osiągnął szczyty zarówno w zakresie formy poetyckiej, jak i w prozie. Na tym polega wyjątkowość Rymkiewicza, że zostawił nie tylko poezję, ale też wybitną prozę, książki takie jak +Kinderszenen+ czy +Umschlagplatz+, które ukazują z osobistej a zarazem uniwersalnej perspektywy apokalipsę XX wieku" - powiedział. "Po roku 1989 Rymkiewicz jako autor książek o historii stał się w głównym w literaturze współczesnej strażnikiem tradycji i ducha narodowego" - podkreślił. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ mhr/