Spektakl „Mała księżniczka” zainaugurował oficjalnie w środę w Rzeszowie projekt "Dwa światy Sary - dziecko w polskiej i tureckiej kulturze". W ramach projektu publiczność obejrzy różne wersje sztuki, przygotowane przez teatry z Rzeszowa i z Izmir w Turcji.
Projekt "Dwa światy Sary", który ma zainteresować polską kulturą odbiorców w Turcji, został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizatorem projektu jest Teatr Maska w Rzeszowie przy współpracy z Izmir State Theatre.
Spektakl „Mała księżniczka” ma formę musicalu i znajduje się w repertuarze obu teatrów. Jak poinformowała dyrektor Teatru Maska Monika Szela, choć przedstawienie jest przygotowane według tych samych założeń i pomysłów artystycznych, to jednak jego wersje w obu teatrach różnią się m.in. dekoracjami, kostiumami.
„Fakt ten stwarza wspaniałą i inspirującą artystycznie dla obu zespołów okazję do porównań obu realizacji i zbadania wpływu, jaki na realizacje sceniczne jednakowych tematów czy pozycji repertuarowych mają różnice kulturowe i religijne” – zauważyła Szela.
Podstawowym celem projektu „Dwa światy” - poza zainteresowaniem polską kulturą w Turcji - jest również poszerzenie wiedzy tureckich odbiorców, w tym dzieci, o Polsce. Chodzi m.in. o popularyzację w Turcji polskiego teatru lalkowego, zainteresowanie tureckich dzieci polskim folklorem dziecięcym i polskimi sposobami świętowania np. urodzin, Dnia Dziecka.
Jako pierwszą publiczność obejrzała wersję Teatru Maska. Wersja turecka w wykonaniu teatru Izmir State Theatre z Turcji zostanie pokazana w czwartek. Szela wyjawiła, że realizatorzy pracują nad połączeniem obu wersji i wystawieniem wspólnego przedstawienia.
Sztuka przedstawia historię Sary, córki oficera armii królowej Wiktorii, która przyjeżdża z będących brytyjską kolonią Indii do Londynu, aby na jednej z najlepszych angielskich pensji dla dziewcząt odebrać staranne wychowanie. Po śmierci ojca i utracie majątku dziewczynka jest zmuszona przerwać naukę i pracować jako posługaczka.
W ramach projektu "Dwa światy Sary - dziecko w polskiej i tureckiej kulturze" przewidziano także m.in. prezentacje najciekawszych spektakli dla dzieci przygotowanych przez Teatr Maska, wspólne warsztaty artystyczne obu teatrów i warsztaty teatralne dla widzów. Podczas tygodniowego pobytu w Rzeszowie zespołu z Izmiru odbędą się wspólne warsztaty aktorskie poświęcone animacji i realizacjom musicalowym. Z kolei rzeszowski Teatr Maska weźmie udział w kwietniu w uroczyście obchodzonym w Turcji Dniu Dziecka i zaprezentuje swoją wersję „Małej księżniczki”. Będzie uczestniczył też w jednym z najważniejszych tureckich festiwali „Little Ladies, Little Gentleman”.
W czasie pobytu w Turcji odbędą się także warsztaty artystyczne dla zespołów obu krajów, panel dyskusyjny na temat współczesnej dramaturgii i współczesnego teatru dziecięcego.
Podstawowym celem projektu „Dwa światy” - poza zainteresowaniem polską kulturą w Turcji - jest również poszerzenie wiedzy tureckich odbiorców, w tym dzieci, o Polsce. Chodzi m.in. o popularyzację w Turcji polskiego teatru lalkowego, zainteresowanie tureckich dzieci polskim folklorem dziecięcym i polskimi sposobami świętowania np. urodzin, Dnia Dziecka.
Ponadto projekt ma umożliwić wymianę doświadczeń między twórcami polskimi i tureckimi oraz nawiązanie współpracy polskich twórców: reżyserów, scenografów, kompozytorów i dramatopisarzy z teatrami w Turcji.
Głównym realizatorem projektu jest Teatr Maska w Rzeszowie przy współpracy z Turkish State Theatres. Jest to związek teatrów, do którego należą 23 teatry regionalne, w tym Izmir State Theatre. Związek ten przygotowuje około 150 premier rocznie, jest też organizatorem pięciu międzynarodowych i dwóch krajowych festiwali teatralnych.
„Wybór partnera nie jest przypadkowy: przez ponad 60 lat swojego istnienia Turkish State Theatres przykłada szczególną wagę do umieszczania w swoim repertuarze spektakli dla dzieci, postrzeganych nie tylko jako przyszłość narodu, ale także jako przyszłość teatru” – podkreśliła Szela.
Projekt „Dwa światy Sary – dziecko w polskiej i tureckiej kulturze" otrzymał 150 tys. zł dofinansowania (całkowita wartość projektu wynosi prawie 195 tys. zł) z ministerialnego programu „Turcja 2014 – Promesa”. Jest on częścią projektu Turcja 2014, realizowanego w związku z przypadającym w 2014 r. 600-leciem nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją.
Agnieszka Pipała (PAP)
api/ as/