Kultura i sztuka po 1989 roku

04.08.2019 aktualizacja 05.08.2019

Przedłuży się remont cieszyńskiego Muzeum Drukarstwa

O kilka miesięcy przedłuży się remont Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. Magistrat wstępnie szacował, że zakończy się on jesienią. Szef placówki Karol Franek powiedział, że pracy jest więcej niż sądzono i otwarcie może nastąpić dopiero wiosną przyszłego roku.

„Okazało się, że pracy jest dużo, szczególnie na podwórzu. Chodzi m.in. o kanalizację. Dlatego remont się przydłuży” – wyjaśnił.

Remont rozpoczął się z początkiem kwietnia. Siedziba muzeum została wówczas zamknięta dla zwiedzających.

Baza placówki, która istnieje od ponad 20 lat w jednej z kamienic w ścisłym centrum Cieszyna, po modernizacji poszerzy się przede wszystkim o parterowy obiekt z tarasem na dachu. Zaadaptowane dla jej potrzeb zostaną też dwa znajdujące się w budynku mieszkania. Zagospodarowany zostanie teren wokół muzeum i powstanie winda.

Po remoncie ekspozycja główna pozostanie na parterze kamienicy. Można tam będzie również organizować wystawy czasowe. Na piętrze prowadzona ma być działalność edukacyjna i kulturalna.

Muzeum, pomimo remontu, nadal działa. Część eksponatów zostało udostępnionych w zastępczym pomieszczeniu, które znajduje się na cieszyńskim dworcu przesiadkowym. „Możliwości są nieco ograniczone, lecz przy skromniejszej ekspozycji prowadzimy dwa rodzaje warsztatów: graficzne oraz introligatorskie. Będziemy tam funkcjonowali do końca remontu” – podał Karol Franek.

Na dworcu zobaczyć można m.in. prasę introligatorską i stół introligatorski, monotyp drukarski oraz kasztę zecerską.

Rozbudowa kosztować ma ok. 1,4 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 1,15 mln zł z funduszy UE.

Cieszyńskie Muzeum Drukarstwa powstało w 1996 r. z inicjatywy długoletniego pracownika miejscowej drukarni Karola Franka. Placówka szczyci się jednym z największych zbiorów w kraju. Ekspozycja obejmuje m.in. kompletną drukarnię typograficzną z czcionkami, matrycami, kliszami chemigraficznymi i drzeworytniczymi, urządzenia i maszyny odlewnicze, urządzenia drukujące, prasy dociskowe i urządzenia introligatorskie. Zapoznać się można też z przykładami innych technik drukarskich. W Muzeum zgromadzono materiały o miejscowych drukarniach i ich zasłużonych pracownikach.

Muzeum Drukarstwa jest częścią położonego na Szlaku Zabytków Techniki woj. śląskiego. Rocznie odwiedza je ok. 10 tys. osób. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL