14 dokumentów, m.in. „Babi Jar. Kontekst” Siergieja Łoźnicy, „Terytorium” Alexa Pritza i „Anioły z Sindżaru” Hanny Polak, weźmie udział w konkursie głównym 19. festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Impreza odbędzie się w dniach 13–22 maja w ośmiu miastach i od 24 maja do 5 czerwca online.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki, dyrektor festiwalu MDAG Artur Liebhart podkreślił, że hasło tegorocznego wydarzenia "Rethink Everything" jest "esencją tego, z czym zarówno świat kultury, jak i cały świat musi się zmierzyć". "Po dwóch latach pandemii i po agresji Rosji na Ukrainę będziemy musieli przemyśleć swoje miejsce w społeczeństwie, rolę kultury i sztuki filmowej i przyzwyczaić się do zmian, które dokonały się przez ten okres pandemiczny w kulturze i w społeczeństwie, w tym również to, że festiwale filmowe – moim skromnym zdaniem – będą hybrydowe albo nie będzie ich w ogóle" - zwrócił uwagę. Dodał, że w tym roku wydarzenie zawita do ośmiu miejsc w Polsce, ale "w drugi weekend festiwalu z wybranym programem filmów zapozna się również publiczność w innych miastach". "Bardzo się cieszymy, że do rodziny miast festiwalowych dołącza Łódź. Naszym partnerem w Łodzi jest Szkoła Filmowa. Tam codziennie od poniedziałku do piątku będą odbywać się dwa pokazy dla uczniów i dla ciała profesorskiego. Cała szkoła przez tydzień zawiesza swoje zajęcia, aby studenci i ciało pedagogiczne mogli uczestniczyć w tych spotkaniach. Mamy nadzieję też na duży rozwój naszego festiwalu w tym mieście od 2023 r., który będzie 20. edycją" - stwierdził Liebhart.
W konkursie głównym znalazło się 14 dokumentów. Osiem z nich zrealizowały reżyserki, a sześć - reżyserzy. Szansę na Nagrodę Banku Millennium - Grand Prix festiwalu ma m.in. "Babi Jar. Kontekst" Siergieja Łoźnicy, którego światowa premiera odbyła się w ub.r. na festiwalu w Cannes. "Siergiej przez kilka lat zbierał i też przeszukał we właściwy sobie, momentami bardzo przebiegły, sposób archiwa zarówno KGB, Armii Czerwonej, jak i archiwa niemieckie, aby skontrastować ze sobą czasami te same miejsca pokazywane przez obie maszyny propagandowe. Kulminacją są, oczywiście, wydarzenia w Babim Jarze, ale reżyser wykracza też poza czas wojny" - wyjaśnił Liebhart. Obraz zostanie zaprezentowany w sobotę 14 maja w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a ukraiński reżyser osobiście spotka się z publicznością.
O Grand Prix ubiegać się będą także m.in. nagrodzony na ostatnim festiwalu w Sundance film "Terytorium" Alexa Pritza o dramatycznej sytuacji w Amazonii oraz "Młody Platon" Declana McGratha i Neasy Ni Chianain. "Film przenosi nas do pewnej dzielnicy w Belfaście, która przez wiele lat była sceną najbardziej dramatycznych i tragicznych wydarzeń w czasie konfliktu religijnego i politycznego w Irlandii. Nauczyciel szkoły dla młodych chłopców poprzez grecką filozofię próbuje ich wyzwolić z tego brzemienia, wręcz już chyba genetycznego konfliktu z drugą grupą religijną" - mówił Liebhart.
W konkursie głównym nie zabraknie polskich produkcji, takich jak "Anioły z Sindżaru" Hanny Polak o ludobójstwie Jazydów oraz "Pisklaki" Lidii Dudy, której bohaterami są niedowidzące i niesłyszące dzieci mieszkające w szkole z internatem. Obok nich zaprezentowany zostanie debiutancki "Lombard" Łukasza Kowalskiego, czyli komedia dokumentalna o największym w Europie lombardzie, który mieści się w Bytomiu.
Nowością będą konkurs filmów krótkometrażowych i konkurs filmów dla młodej widowni. Jak zapowiedział szef działu komunikacji i rozwoju publiczności Mateusz Góra, w tym ostatnim pokazane zostaną filmy przeznaczone nie tylko dla najmłodszych widzów, ale też ich rodziców i nauczycieli. Natomiast w konkursie filmów krótkometrażowych prezentowane będą produkcje polskie i zagraniczne, które zwyciężyły na najważniejszych międzynarodowych festiwalach. "Będą dotyczyły zarówno historii intymnych, będą podążały za bohaterami, będą także dotyczyły miejsc, ekologii, praw człowieka, przemian polityczno-społecznych w różnych zakątkach świata" - zaznaczył.
Publiczność festiwalowa będzie mogła oglądać dokumenty również w sekcjach pozakonkursowych: Love stories, Zanim dorośniesz, Oblicza Dalekiego Wschodu, Nauka nas uratuje i Archiwa przyszłości. W ramach retrospektyw wyświetlone zostaną filmy amerykańskiej intelektualistki Susan Sontag, wśród nich "Ziemie obiecane", "Czekając na Godota... w Sarajewie", "Zwiedzanie bez przewodnika", "Duet dla kanibali" oraz "Brat Carl". Bohaterem kolejnej retrospektywy będzie amerykański reżyser filmów eksperymentalnych i dokumentów Bill Morrison, który pojawi się na festiwalu.
19. festiwal Millennium Docs Against Gravity, w którego programie znalazło się łącznie 170 tytułów, odbędzie się w dniach 13-22 maja w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Lublinie i Bydgoszczy oraz od 24 maja do 5 czerwca online.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem: http://mdag.pl/. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ dki/