Reżyser i scenarzysta Janusz Zaorski odebrał w sobotę w Łodzi statuetkę Złotego Glana. To wyróżnienie przyznawane przez Stowarzyszenie Łódź Filmowa i Kino – Galeria Charlie twórcom bezkompromisowym z wyraźnie zarysowaną autorską wizją.
Nagrodę wręczono artyście podczas spotkania zorganizowanego w łódzkim Kinie Charlie. Jego uczestnicy zobaczyli również nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno film "Pokój z widokiem na morze" (1978) w reżyserii Zaorskiego.
Dziękując za nagrodę i dołączenie do grona laureatów ze świata kina, reżyser przyznał, że zarówno w kinie, jak i życiu poszukuje innowacji.
"Na tym polega ta bezkompromisowość, że nie wpisujemy się w uznany już licznik i mianownik, tylko staramy się przez swoją wrażliwość, wyobraźnię i intelekt przefiltrować tę sprawę, która nie pozwala nam spać" – powiedział.
Zaorski otrzymał Złotego Glana za "krytyczne spojrzenie na problematyczną i niekiedy wręcz nieludzką historię własnej ojczyzny, stawianie odważnych pytań (niekiedy "dziecinnych"), na które do dziś nie zawsze nasze sumienia pozwalają nam odpowiedzieć. Za twórczość wybitną, która była stanie opisać rozterki i pragnienia rodaków w różnych epokach i z różnych światów. Twórczość, która jest ciągle aktualna i inspirująca".
Złoty Glan to wyróżnienie przyznawane przez Stowarzyszenie Łódź Filmowa i Kino - Galeria Charlie, twórcom bezkompromisowym, z wyraźnie zarysowaną autorską wizją. Wizją, która – jak wskazali przyznający nagrodę - nie boi się opowiadać o człowieku i jego czynach w sposób daleki od jednoznaczności, otwartą na różne interpretacje. Złoty Glan w przeszłości otrzymali m.in.: Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski, Janusz Gajos, Andrzej Chyra, Krzysztof Majchrzak, Piotr Fronczewski, Dario Argento, Peter Greenaway i John Malkovich.
Zaorski jest absolwentem łódzkiej Szkoły Filmowej. Pierwsze zawodowe kroki stawiał pod okiem Janusza Morgensterna, a jako samodzielny reżyser zadebiutował w 1970 r. telewizyjną komedią grozy pt. "Na dobranoc". Za jego najwybitniejszy film uważana jest nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie "Matka Królów", ekranizacja powieści Kazimierza Brandysa, będącej oskarżeniem systemu stalinowskiego. Wysokie oceny Zaorski zebrał również za obrazy "Baryton" (1984) i "Jezioro Bodeńskie" (1985). Ten ostatni film bazujący na powieści Stanisława Dygata, nagrodzono Grand Prix na festiwalu w Locarno. Ponadto w dorobku docenione przez publiczność produkcje: "Piłkarski poker" (1988), "Szczęśliwego Nowego Jorku" (1977) i "Haker" (2002) oraz serial "Panny i wdowy" (1991). (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ pat/