Kultura i sztuka po 1989 roku

15.01.2015 aktualizacja 19.07.2016

Reżyserka nominowanej do Oscara "Joanny": to film o tym, co w życiu ważne

Aneta Kopacz. Fot. PAP/R. Pietruszka Aneta Kopacz. Fot. PAP/R. Pietruszka

Wielkie chwile wydarzają się nam co dzień - w rozmowie z dzieckiem, z mężem, w porannym piciu kawy. O tym jest ten film; o tym, co w życiu ważne - powiedziała PAP Aneta Kopacz, reżyserka "Joanny", nominowanej do Oscara w kategorii krótkometrażowy dokument.

Listę nominowanych do złotych statuetek w 87. edycji tych nagród amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek.

Polacy otrzymali w sumie pięć nominacji. W kategoriach obraz nieanglojęzyczny oraz zdjęcia nominacje zdobyła "Ida" Pawła Pawlikowskiego (autorami zdjęć do "Idy" są Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski). Dwa filmy - "Joanna" Anety Kopacz i "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego - zostały nominowane w kategorii krótkometrażowy dokument. W kategorii kostiumy Akademia nominowała Annę Biedrzycką-Sheppard, która odpowiadała za kostiumy do "Czarownicy" z Angeliną Jolie w roli głównej.

Film Kopacz to dokument portretujący kobietę, która zmaga się z rakiem - tytułową Joannę, autorkę bloga "Chustka" - oraz jej rodzinę.

"Każdy odczytuje tę historię po swojemu, adekwatnie do własnych doświadczeń i do stanu, w jakim aktualnie jest. Dla mnie ta historia jest o życiu, o najprostszych i najpiękniejszych w tym życiu momentach, o miłości, relacji z drugim człowiekiem. I o uważności. Uważności na najprostsze sprawy w życiu, które gdzieś nam czasem umykają" - powiedziała w czwartek PAP o "Joannie" reżyserka Aneta Kopacz.

"Uniwersalny przekaz tego filmu jest, moim zdaniem taki, że wielkie chwile wydarzają nam się w życiu co dzień: w rozmowie z dzieckiem, z mężem, w porannym piciu kawy. Dla mnie ten film opowiada o tym, że życie jest wielkie. Kiedy jesteśmy zdrowi, mamy bliskich, kochamy, jesteśmy kochani - to jest absolutnie szczyt piękna" - mówiła Kopacz.(PAP)

jp/ agz/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL