Kultura i sztuka po 1989 roku

20.05.2019

Rozpoczął się 34. Festiwal Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku

Ok. 20 wydarzeń, przede wszystkim spektakli teatralnych - ale też koncertów, wystaw, dyskusji i działań społecznych - wypełni rozpoczęte w poniedziałek 34. Dni Sztuki Współczesnej (DSW) w Białymstoku. Impreza potrwa do niedzieli.

Tegoroczna impreza poświęcona jest tematom, którymi żyje współczesny świat, a których - wg organizatorów - wspólnym mianownikiem są: "niepokój, ferment, niezgoda i opór".

Festiwal zainaugurowała w poniedziałek wieczorem wystawa polskiego artysty Maurycego Gomulickiego "Dziary" dokumentująca prymitywne tatuaże, wykonywane w więzieniach, hufcach pracy i wojsku od lat 50. do 80. XX wieku. Na ekspozycji w foyer Kina Forum można oglądać zdjęcia - jak piszą organizatorzy na stronie DSW - "dokumentujące ten znikający fenomen i rejestrujące często brutalną, ale szczerą ikonografię wyobrażeń o miłości i nienawiści, życiu i śmierci, rozpaczy i nadziei, marzeniach i tęsknotach, wizualizowanych w skrajnie brutalnych warunkach".

W kolejnych dniach w kilku miejscach w mieście będzie można obejrzeć spektakle teatrów z całej Polski. W ocenie koordynatorki tegorocznych DSW Katarzyny Kruszewskiej z Białostockiego Ośrodka Kultury (BOK), to "bardzo mocne propozycje teatralne".

Zaprezentowany zostanie m.in. wspólne przedsięwzięcie Nowego Teatru z Warszawy i Centrum Nauki Kopernik "Henrietta Lacks" w reżyserii Anny Smolar. Teatr Animacji z Poznania pokaże "Za-Polską" w reżyserii Agaty Biziuk. Z dwoma przedstawieniami przyjedzie Narodowy Stary Teatr z Krakowa, który pokaże "Głód" Anety Groszyńskiej i "Wroga ludu" Jana Klaty. Po spektaklach zaplanowano spotkania z twórcami. Wśród propozycji teatralnych znalazł się też spektakl dla młodszych widzów "Grzeczna" w reżyserii Marii Żynel.

Odbędą się również m.in. performances artystów z Singapuru (organizowane we współpracy z Galerią Arsenał), koncert Siksy, spektakl poetycko-muzyczno-wizualny z udziałem artystów z Polski, Białorusi i Ukrainy.

Ostatniego dnia, w niedzielę, odbędzie się panel dyskusyjny "Wolność i cenzura w czasie postprawdy" z udziałem Edwina Bendyka, Alexy Freiheit, ks. Wojciecha Lemańskiego, Andy Rottenberg, Tomasza Sikory, Joanny Wichowskiej i Serhija Żadana.

Więcej informacji na stronie dsw.bialystok.pl.

Dni Sztuki Współczesnej organizowane są przez Białostocki Ośrodek Kultury, to jedna z najstarszych kulturalnym imprez w mieście. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL