I Katowickie Dni Kultury Romskiej rozpoczęły się w poniedziałek w Katowicach. Potrwają dwa dni. W programie znalazły się m.in. recital muzyki i poezji romskiej, międzyszkolny konkurs wiedzy o Romach, koncert Romskiej Orkiestry Kameralnej z Koszyc (Słowacja).
Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski powiedział PAP, że ta inicjatywa jest bardzo cenna. "To jest ważne. Chcemy przekazać młodzieży jak najwięcej informacji - na temat kultury, tradycji i oczywiście tego święta" - mówił Kwiatkowski. "Żyjemy tu od sześciu wieków a tak naprawdę, tak mało o sobie wiemy(...) Mam nadzieję, że to będzie impreza cykliczna" - powiedział PAP.
W programie znalazło się wiele wydarzeń, m.in. otwarcie wystawy fotografii artystycznych o tematyce romskiej, debata szkolna na temat sytuacji Romów w Polsce, pokaz filmu dokumentalnego o zasłużonym romskim artyście Edwardzie Dębickim.
I Katowickie Dni Kultury Romskiej potrwają do wtorku.
W programie znalazło się wiele wydarzeń, m.in. otwarcie wystawy fotografii artystycznych o tematyce romskiej, debata szkolna na temat sytuacji Romów w Polsce, pokaz filmu dokumentalnego o zasłużonym romskim artyście Edwardzie Dębickim pt. "Choć raz zobacz, jak się kręcą tylne koła wozu", recital muzyki i poezji romskiej oparty na twórczości wybitnej romskiej poetki Bronisławy Wajs-Papuszy, występ Romskiej Orkiestry Kameralnej z Koszyc (Słowacja), otwarcie wystawy prac dzieci o tematyce romskiej, finał Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Romach.
I Katowickie Dni Kultury Romskiej zostały zainaugurowane 8 kwietnia, czyli w Międzynarodowym Dniu Romów. Data ta ma związek ze spotkaniem starszyzny oraz liderów romskich z różnych krajów, które odbyło się 8 kwietnia 1971 roku w Oprington, niedaleko Londynu. Jego celem było zwrócenie uwagi światowej opinii publicznej na obecność Romów oraz na ich prawa społeczne i polityczne. W tym dniu Romowie po raz pierwszy zamanifestowali swoje istnienie na arenie międzynarodowej jako naród.
Katowickie Dni Kultury Romskiej są wspólną inicjatywą katowickiego Stowarzyszenia Szansa dla Każdego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zespołu Szkół Specjalnych Nr 8 im. Andrzeja Mielęckiego, Fundacji Pomocy Dzieciom "Ulica", Miejskiego Domu Kultury "Bogucice-Zawodzie" i Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych.
Szacuje się, że w Polsce mieszka ok. 35 do 50 tys. Romów, z czego w woj. śląskim ok. 5 tys.(PAP)
ktp/ ls/